ABC CW
jak zacząć?
    SQ9GEH pisze:

    .... z tym ze muszę poćwiczyć pisanie otwartego tekstu z prędkościami ok 20 grup bo do odbierania na słuch jestem "za cienki w uszach"

Słuchaj jak najwięcej na pasmach a przede wszystkim zacznij robić łączności - reszta przyjdzie sama z czasem i tysiącami zrobionych qso na paśmie, pisanie całych łączności mija się z celem - spróbuj wyławiać z qso słyszanego na paśmie podstawowe info które będzie ci potrzebne bez pisania tylko zapamiętując.
Osłuchaj się ze swoim znakiem oraz znakami podobnymi np SQ9GES SQ9GIH itd w prędkości 35-40 grup żebyś mógł ewentualnie sprostować znak - przydatne przy pracy z niektórymi operatorami którzy preferują krótkie qso tj znak + rst(szczególnie operatorzy ekspedycji oraz znaków okolicznościowych).
Na początek poszukaj stacji które wymieniają raporty, później stacji które wymieniają raport oraz imię operatora(najczęściej), później + qth, następnie + trx i ant.
Na początek jak się ręce przy kluczu trzęsą można znak i odpowiedź zaprogramować żeby poleciały z bufora.

    sp6nic pisze:

    Jeśli chodzi o zapis to można stosować uproszczone wersje. Przykładowo E zapisywać jako małą kropkę. T jako pionową kreskę, J jako ukośnik. I tym podobne wzory. Chodzi o to aby te nasze szyfry były jak najprostsze w zapisywaniu. Można na każda literę coś wymyśleć. kropka na górze albo kropka na dole, ukośnik w lewo, w prawo itd. Tak kiedyś się uczyłem. trochę pomogło!wesoły
    73 Marek sp6nic

Można tak zapisywać i też miałem opracowany cały alfabet zapisując tak grupy kontrolne ale to jest tak naprawdę przydatne praktycznie tylko przy odbiorze powyżej 30wpm i to wtedy kiedy zależy nam na dokładności zapisu czyli zaliczeniu danego tempa - przy zapisywaniu normalnych qso jest to bardziej utrudnienie z późniejszym odczytem niż pomoc.
73 Tom.


  PRZEJDŹ NA FORUM