Antena 5/8 doktorat z zagadnienia
Na przykładzie pasma 4m.
    sq6ade pisze:

    Zwarcie dla DC to rezystor 10 kOHM.
    Przecie chodzi ino? o rozładowanie ładunków statycznych. No bo nie o yebnięcie pioruna.
Właśnie mam na myśli pioruna. Nie wiem jak to jest w praktyce, ale wydaje mi się, że uderzenie w taką antenę spowoduje krater w miejscu gdzie było radio. Jeśli antena byłaby konstrukcyjnie zwarta (jak np dipol pętlowy, czy Jotka) i uziemiona, to bezpośrednie uderzenie zapewne uszkodziłoby radio, ale nie spaliło mieszkania. Wiadomo, że powinno się odłączać anteny po pracy, ale myślę, że nie wiele osób to robi.
Dziękuję, obejrzałem, inne wykonanie cewki bo jest odczep, propozycja do ewentualnego sprawdzenia.
    mot_cez pisze:

    A Kolega nie zapomniał zmienić dł przeciwwag ?
Ale z jakich na jakie? Miałem tam tak, że koniec każdej przeciwwagi był 105cm od środka promiennika. Antena była budowana od zera, nie była przeróbką niczego.
Przy okazji, w wielu opisach budowy anten z przeciwwagami, długość przeciwwagi liczy się ćwierćfalową z pominięciem współczynnika skrócenia zależnym od smukłości. Czy to poprawne? czy może jednak ten wsp. skrócenia powinien być uwzględniony? O ile promiennik się dostraja, skrócenie wychodzi około 0,95, to przeciwwag nie, i nie ma pewności co do ich długości. Nie widzę uzasadnienia dlaczego długość przeciwwagi miałaby być inaczej liczona niż długość promiennika, ale może jestem w błędzie?
    sq9cwn pisze:

    A przeciwwagi pod ceownikiem by nie były lepszym umiejscownieniem?
Chyba by były lepszym. Wtedy byłaby zachowana kolejność, czyli od dołu przeciwwagi, cewka, promiennik. Tamta antena stoi już u kogoś na bazie, ale chyba wykonam jeszcze jedną do testów, właśnie tak aby przeciwwagi dało się zamontować raz pod spodem raz u góry i porównać. Ewentualnie może wyjdzie z tematu jeszcze lepszy pomysł?


  PRZEJDŹ NA FORUM