G5RV nie stroi na 14.150
coś poszło nie tak
Panowie - pięć postów, a w nich garść podanych informacji, które najdelikatniej mówiąc "mijają się z prawdą"... Trochę kolegów to czyta (nierzadko, a może przede wszystkim ci początkujący) i traktuje Wasze wypowiedzi jako źródło informacji.

    SQ9KEJ pisze:


    (...)
    Z teorii wynika, że za dopasowanie w paśmie 20m odpowiada "drabinka".
    (...)

Z teorii wynika właśnie coś zupełnie odwrotnego - w paśmie 20m jej długość (drabinki) równa jest połowie długości fali, więc impedancja anteny "przenoszona" jest do punktu zasilania anteny bez żadnej transformacji - traktując antenę jako jednopasmową można by z niej zupełnie zrezygnować.
Długość ramion anteny G5RV dla pasma 20m jest równa 1,5 długości fali, więc ramiona są w rezonansie, antena zasilana jest w strzałce prądu - dokładnie tak samo jak dipol półfalowy przycięty dla pasma 40m stroi również na 21MHz.

    sp6mmm pisze:


    (...) drabinka, która również pracuje jako element promieniujący (...)

no to już jest maks bzdura - symetryczna linia transformująca poprawnie zasilonej anteny G5RV nie promieniuje - no bo i jak, jeżeli zasilona oraz obciążona jest symetrycznie... Poprawność zasilenia polega na zastosowaniu porządnego baluna prądowego w punkcie zasilania, czyli w miejscu gdzie kabel koncentryczny łączy się z symetryczną linią transformującą. Linia jest częścią anteny, ale jej zadaniem nie jest promieniowanie lecz transformowanie impedancji ramion anteny (kompensowanie reaktancji), tak by antena traktowana jako całość (razem z linią) była w rezonansie w interesujących nas krótkofalowców zakresach częstotliwości. Same ramiona anteny (poza pasmami 20 oraz 10m) nie są w rezonansie, co oczywiście nie jest problemem - antena nie musi być w rezonansie by skutecznie promieniować.
Przy braku symetryzatora promieniuje oczywiście wszystko - linia symetryczna, oplot kabla koncentrycznego, uziemienie, i operator jeżeli dotknie obudowy trxa też wesoły

    spoko1 pisze:


    Druga sprawa, to upewnić się, że drabinka ma impedancję 300 Ohm

To też nie jest prawdą (szczególnie dla pasma 20m z powodów, które wymieniłem wyżej) - impedancja falowa linii symetrycznej transformującej impedancje w antenie G5RV ma znaczenie drugorzędne - istotna jest jej długość (źródło - "Karl Rothammel - Antennenbuch")

    spoko1 pisze:


    I jeszcze jedno; drabinkę warto z lekka skręcić w "ślimaczka" żeby zapewnić jej symetrię względem ziemi, zwłaszcza gdy nie biegnie w pionie!

Zbyszku - gdzieś dzwonili, ale z tym skręceniem to też nie do końca tak jak piszesz. Skręcenie w opisywanej sytuacji oczywiście nie zaszkodzi, ale i nic nie pomoże (nic nie zmieni). Linię symetryczną rzeczywiście skręca się wzdłuż jej osi celem poprawy symetrii, ale wtedy gdy prowadzona jest ona w pobliżu metalowego masztu, rynny, dachu czy innych metalowych przedmiotów, wzdłuż których biegnie (należy unikać takich sytuacji z innych względów, ale czasem po prostu nie da się inaczej...).
Linie taką można próbować skręcić jeżeli biegnie ona poziomo w naprawdę bliskiej obecności ziemi.
Jeżeli środek G5RV jest wsparty na metalowym maszcie (o czym Darek nie napisał), a drabinka prowadzona jest w jego bliskości to wtedy oczywiście skręcenie ma sens.

O wpadce z przycinaniem/wydłużaniem anteny nawet nie wspominam - kolega Bogdan przyznał się do błędu, przeprosił i poprawił - wielki szacunek - nie wszyscy są do tego zdolni, szczególnie publicznie, na forum.

Darek - co do samej anteny - na początek nic bym nie przycinał - ani drabinki ani ramion. Powieś ją zdecydowanie wyżej (szczególnie końcówki ramion) i powinno być dobrze - zmniejszy się pojemność ramion anteny względem ziemi to i rezonanse pójdą w górę.
Antena (tak jak już zostało powiedziane) jest anteną mocno kompromisową, więc porządna skrzynka antenowa tak czy inaczej się przyda. I jeszcze raz na koniec - zanim zaczniesz cokolwiek stroić/przycinać/wydłużać wstaw w zasilaniu (jeżeli jeszcze nie masz) porządny balun prądowy 1:1 - inaczej mierzone impedancje na końcu kabla koncentrycznego będą zależeć nie tylko od wymiarów i wysokości zawieszenia samej anteny...
Powodzenia!
Pozdrawiam,


  PRZEJDŹ NA FORUM