Paralotniarze na paśmie
Dostałem jeszcze jednego maila z ULC.
Pozwolę go sobie zacytować - może się komuś przydać.

"Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury o Licencjonowaniu Personelu Lotniczego, piloci paralotni mogą korzystać z lotniczej łączności radiowej po spełnieniu kilku warunków.
Pierwszym z nich jest posiadanie Świadectwa Radiotelefonisty wydawanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Dokument ten uprawnia do obsługi lotniczych urządzeń radiowych na pokładach statków powietrznych.
Drugim z warunków jest odbycie odpowiedniego szkolenia lotniczego oraz zdanie egzaminu w ULC z frazeologii lotniczej.
Po spełnieniu tych warunków do Świadectwa Kwalifikacji wpisywane jest uprawnienie do prowadzenia korespondencji radiotelefonicznej z pokładu statku powietrznego w języku polskim.

Problem polega na tym, że szkolenie, o którym piszę powyżej powinno być prowadzone przez paralotniowe ośrodki szkolenia już podczas szkolenia na samo świadectwo kwalifikacji. W takim przypadku posiadacz ŚK musiałby dostarczyć do ULC tylko Świadectwo Radiotelefonisty. Niestety w praktyce wygląda to tak, że na przestrzeni ostatnich kilku lat, bardzo nieliczne ośrodki były zainteresowane wprowadzeniem takiego szkolenia do swoich programów szkoleniowych. Po prostu nie wiele osób wyrażało potrzebę korzystania z radia w czasie lotów na paralotniach. Niestety w tej chwili, rodzi to potrzebę szukania odpowiednich szkoleń w ośrodkach szkolących pilotów samolotowych lub szybowcowych.

Jeżeli będzie Pan miał dodatkowe pytania lub zajdzie potrzeba dokładniejszego omówienia tematu proszę śmiało dzwonić. Z chęcią pomogę.

Paweł Szymański
"