przeciwwagi w antenie 5/8
czy ilość ma znaczenie?
No tak, jak ma za długie przeciwwagi albo za małą indukcyjność dopasowującą (pisałem o niej) to ma pojemnościową. Nie pisałem o pręcie o długości 5/8 L i jego reaktancji, ale o antenie z dopasowaniem indukcyjnością, które to właśnie służy wprowadzeniu reaktancji indukcyjnej kompensującej reaktancję pojemnościową pręta. Ja w każdym razie w symulacjach dążyłem do tego, aby za pomocą dobierania indukcyjności i długości przeciwwag reaktancja dążyła do 0 a impedancja do 50 ohm. I da się to zrobić jak pamiętam (robiłem te symulacje parę miesięcy temu).
A i jeszcze jedno. Owszem nie pamiętam co pisali w książkach bo dawno to było, ale pamiętam zmiany, jakie uzyskiwałem w symulatorze poprzez zabawę z indukcyjnością i długością przeciwwag, i bardziej przemawia do mnie taka obserwacja niż przyjęcie na wiarę, bo tak napisano, że taka antena ma tak się zachowywać i kropka.

Dopuszczam jednak, że się mylę i czegoś tam nie dopatrzyłem, w związku z tym jak znajdę trochę czasu zrobię znów parę symulacji dla przypomnienia sobie tematu.


  PRZEJDŹ NA FORUM