AKCJA NIEPOSŁUSZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO - zgłoszenie
Nie zgadzam się na degradacje zdrowego rozsądku.
Ale "młócicie" ten problem,,, a jego tak naprawdę nie ma.
Chopaki, dajcie już spokój w tym urojonym temacie (jak i w wielu poprzednio już założonych w tym aspekcie).

EIRP (ang. Effective Isotropical Radiated Power) to efektywna izotropowa moc wypromieniowana stosowana przy obliczeniach mocy wyjściowej nadajnika. Inaczej mówiąc, EIRP oznacza, jaką moc musiałaby wypromieniować antena izotropowa (która emituje fale jednakowo w każdym kierunku), aby otrzymać jednakowy poziom sygnału w odbiorniku, co przy użyciu do nadawania anteny kierunkowej. EIRP obliczane jest ze wzoru:
EIRP = 10 * log10(P/1mW)
gdzie P - moc wypromieniowana.
EIRP wyrażana jest w jednostkach dBm.

Przykładowo dla mocy 100 mW EIRP wynosi:
10 * log10(100mW/1mW) = 10 * log10(100) = 10 * 2 = 20 dBm
Dla nadajnika o mocy 1 mW podłączonego bez strat do anteny izotropowej jego EIRP wynosi 0 dBm. Dla rzeczywistych układów nadawczych aby obliczyć EIRP układu nadawczego należy jeszcze uwzględnić straty wnoszone przez tor nadawczy i zysk anteny.

Przykładowo dla nadajnika o mocy 50 mW podłączonego do anteny o zysku 12 dBi przewodem o tłumienności 0,55 dB/m i o długości 18 metrów wynosi:
EIRP = 10 * log10(50mW/1mW) - 18 * 0,55 + 12 = 10 * 1,70 - 9,9 + 12 = 19,1 dBm
Ze względu na to, że zysk energetyczny anteny wyrażony w dBi jest o 2,15 dB większy niż zysk anteny wyrażony w dBd to ERP = EIRP - 2,15.

Przykładowo też - przy dostarczeniu mocy rzędu kilku watów do anteny silnie kierunkowej (o dużym zysku energetycznym) EIRP może być rzędu kilo lub nawet mega watów. Niektórzy twierdzą błędnie, że przy użyciu 100mW nadajnika możemy uzyskać 50W mocy po ukierunkowaniu fali. Przeczyłoby to zasadzie zachowania energii. Krótko - należałoby użyć 50W nadajnika do anteny izotropowej, aby uzyskać ten sam poziom sygnału w odbiorniku, co przy użyciu 100mW nadajnika i anteny kierunkowej.