Paralotniarze na paśmie
Sprawa paralotniarzy stała się na tyle intrygujaca, że postawiłem zapytać UKE i ULC.
Poniżej kilka najważniejszych informacji:

1. UKE:
W odpowiedzi na pytania zawarte w e-mailu z dnia 13 stycznia 2011 r. Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości UKE informuje, iż użytkownicy paralotni mogą używać nadawczo - odbiorczych urządzeń radiowych pracujących na częstotliwościach z zakresu 117,975 - 137 MHz będących w użytkowaniu cywilno-rządowym i przeznaczonych dla służby ruchomej lotniczej (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 czerwca 2005 r. w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości - Dz. U. z 2005 r. Nr 134 poz. 1127 z późn. zm.), jeżeli spełnione zostaną następujące warunki:

a) certyfikowane przez Prezesa ULC ośrodki szkolenia paralotniczego powinny mieć możliwość szkolenia dla uzyskania świadectwa ogólnego operatora radiotelefonisty według wymogów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2008 r. w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 206 poz. 1290). Zainteresowane ośrodki powinny wystąpić do Prezesa UKE o zmianę programu szkolenia w tym zakresie. Paralotnia przeznaczona do szkolenia praktycznego powinna być zarejestrowana w ewidencji statków powietrznych prowadzonej przez ULC, oznaczona w sposób trwały przydzielonymi znakami rozpoznawczymi, a ośrodek szkolenia powinien posiadać pozwolenie radiowe na używanie urządzeń radiowych na stacji pokładowej danej paralotni oraz pozwolenie radiowe na używanie stacji lotniskowej do komunikacji z paralotnią szkolną, wydane przez Prezesa UKE,

b) adepci kursów w ośrodkach szkolenia opisanych powyżej powinni uzyskać świadectwa ogólne operatora radiotelefonisty w służbie radiokomunikacyjnej lotniczej w wyniku pozytywnie zdanego egzaminu przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Prezesa UKE,

c) pilot paralotni wpisanej do ewidencji statków powietrznych, oznaczonej znakami rozpoznawczymi, posiadający świadectwo ogólne operatora radiotelefonisty oraz pozwolenie radiowe może prowadzić korespondencję radiową z pokładu paralotni zgodnie z procedurami obowiązującymi w ruchu lotniczym.

Ponadto UKE informuje, że piloci paralotni posiadający pozwolenie radiowe w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej kategorii 3 określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 5 grudnia 2008 r. w sprawie pozwoleń dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej (Dz. U. z 2008 r. Nr 223, po. 1472) mogą używać częstotliwości m. in. z zakresu 144 - 146 MHz przeznaczonego dla służby amatorskiej. Niedopuszczalne jest, pod rygorem cofnięcia pozwolenia radiowego, używanie częstotliwości wykraczających poza przyznany w pozwoleniu zakres.

UKE zwraca również uwagę, iż niedopuszczalne jest używanie przez pilotów paralotni urządzeń radiowych firmy NAVCOMM, działających na częstotliwościach 157,9625 MHz i 448,6375 MHz, reklamowanych w Internecie i prasie fachowej jako urządzenia przeznaczone szczególnie dla pilotów paralotni, gdyż częstotliwości wykorzystywane przez te urządzenia, zgodnie z Krajową Tablicą Przeznaczeń Częstotliwości, przeznaczone są dla służby ruchomej z wyjątkiem ruchomej lotniczej.
Podpisano: Naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Morskiej, Lotniczej i Amatorskiej UKE - Artur Wojcieszek

2. ULC - mniej oficjalne:
"paralotnia zostaje wpisana do ewidencji prowadzonej przez ULC na wniosek właściciela - nie ma takiego obowiązku (jak chce to wpiszemy).
Obowiązkiem wpisania do ewidencji objęte są samoloty UL oraz motolotnie (wydane zostaje świadectwo ewidencji ).
Reguluje te sprawy ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 25 kwietnia 2005r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy- Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków (Dz. U Nr 107, poz. 904).
Podpisano: Antoni Zaniewski

Podsumowujac:
Nie mam w tym praktyki, bo paralotnie mnie nie interesuja ale zdaje się, że wszystko jest do zrobienia, trzeba tylko chcieć.

PS. Przepraszam za brak polskiej literki "a" - nie wiem czemu ale tylko ta jedna mi dzisiaj nie działa.