czy warto kupić nano VNA v2?
    sp6vgx pisze:

    @sp7dyn

    Tak wiem bo też siedzę trochę w tematach w.cz. głównie radary 24GHz itp. Ale wszystko to co piszesz to zawsze podnosi cenę, a te urządzenia to jest właśnie kompromis na jaki niestety trzeba iść aby uzyskać akceptowalną cenę. Ja już gdzieś tutaj pisałem że te produkty w stylu nanoVNA trochę rozpieściły ludzi i nagle stały się takie urządzenia dostępne dla każdego, ale ludzie trochę zapominają że ta cena to są często ogromne kompromisy.

    Natomiast ten sprzęt co podałem w linku jest jako interfejs do PC, można pobrać soft obecnie i sobie wgrać przykładowe pomiary i zobaczyć jak to wygląda. Powiedzmy sobie tak sprzęt będzie więcej kosztował niż nanoVNA bo cena elementów szacowana jest na 150-200$, ale to jest dalej sporo mniej niż jakiekolwiek inne VNA. Powiedzmy sobie tak najtańszy Siglent SVA1015X VNA bez dodatkowych opcji do 1.5GHz to wydatek 1576euro (przy zakupie w DE) + 393euro za kalibratory i jest to jak by nie było sprzęt o parametrach dla amatora czyli nie powalają...

    Jest jeszcze DG8SAQ VNWA https://www.sdr-kits.net/introducing-DG8SAQ-VNWA3 - całkiem przyjemny sprzęt (mam starą wersję wymagającą komputera z LPT + karta muzyczna), ale to nadal inny pułap cenowy...
    ...za to od DG8SAQ można polecić w miarę sensowne i tanie kalibratory https://www.sdr-kits.net/Female-12%20GHz-Kit




Tak przyglądałem się temu VNA DG8SAQ wcześniej, ale jakoś nie przypadł mi do gustu. Tak naprawdę to on jest do 500MHz a dalej to raczej wskaźnik. Zauważyłem że DG8SAQ położył duży nacisk na pomiar przesunięć fazowych, a dlamnie nie jest to najważniejszy parametr.

Ja mam czym kalibrować, ale z ciekawości chciałem znaleźć dokładne datasheets dla tych zestawów kalibracyjnych i znalazłem tylko to: https://www.sdr-kits.net/documents/Rosenberger_Female_Cal_Standards_rev5.pdf

Sporo człowiek pisze o odchyłkach i przesunięciach fazowych ale nic na temat Return Loss dla wszystkich elementów kalibracyjnych a to dalsza część podstawy. Podanie DC to 12GHz to żadna informacja.

Jak wspomniałeś we wcześniejszym wpisie, że warto sobie ustalić jakieś graniczne parametry które jesteśmy w stanie zaakceptować.
Jak dla mnie to NanoVNA V2 Plus4 jest spełnieniem moich potrzeb. Oczywiście jeżeli directivity będzie na poziomie 45dB (marzenie) i będzie trzymał parametry z opisu. Nie ukrywam ze przydałby się sweep przynajmniej 2-3 razy na sekundę i może trochę więcej w poziomie wyjściowym (rozumiem że mogło by być trudne do zrobienia). Ale nieraz dla poprawienia RL zapinam na porty 10dB tłumiki z dobrym RL, zatem przy pomiarach pozomów rzędu 40dB i więcej mógłoby nie wystarczyć gazu. Zatem pozostaje mi tylko czekać.


  PRZEJDŹ NA FORUM