czy warto kupić nano VNA v2?
    sp6vgx pisze:

      sp7dyn pisze:

      Fajnie by było jakby pracował od KHz do 500 MHz lub wyżej. Nie musi być super dokładny, ale byłoby świetnie jak by miał szybki scaning, przyzwoitą dynamikę.


    W sumie jeszcze szykuje się inny projekt, nie jestem na 100% pewny choć związany on jest chyba z Hugenem.

    https://github.com/jankae/VNA2

    Niestety nie będzie to już tak tanie rozwiązanie jak nanoVNA w których osoby projektujące maksymalnie minimalizują koszt podzespołów (ale wiadomo jest to kosztem parametrów, szybkości itd.)

    W sumie poza pasmem warto sobie ustalić jakieś graniczne parametry które jesteśmy w stanie zaakceptować - bo tak to trudno podjąć decyzję nie przekraczając budżetu.

    Z drugiej strony jak zostało powiedziane seria nano to raczej prosty sprzęt od którego nie ma co wiele wymagać, ciut lepsze kalibratory to większy wydatek...



Poczytałem również o tym urządzeniu do 6GHz i przypuszczam że jeszcze czasu trzeba aby dopracować wszystko jak należy. Mam trochę doświadczenia z mikrofalowymi urządzeniami i miałbym kilka uwag co do tej konstrukcji. Całe szczęście że twórca odszedł od kątowych złącz. Ale nadal stosuje gniazda sygnałowe, a nie precyzyjne. Niestety przy takich konstrukcjach niezbędne są już gniazda precyzyjne z przeustami z zachowaniem impedancji. Robiłem pomiary dla takich zwykłych chińskich SMA i RL był rzedu 8-10dB na 3GHz, zatem badziewie. Przy tak niskich pozomach sygnałów, we wszystkich dociskanych ekranach niezbędne są już gumy srebrzone, złocone, siatki kontaktowe, a przy złączach zwłaszcza. Nie tylko chodzi o nierówności mechaniczne ale o połączenie złota i aluminium które niestety się utlenia. Zawsze są problemy z uzyskaniem stosownych izolacji, uzyskaniem odpowiednich poziomów separacyjnych 90-100dB i więcej, co nie jest rzeczą prostą. Nie chciałbym konstruktora urazić ani też nic mu ująć, jednak myślę że trzeba będzie jeszcze dopracować tę konstrukcję. Chyba że tym razem również konstruktor przemilczy parametr Directivity i być może zadowoli się na przykład poziomem 20dB. Domyślam się że ta wersja szybko nie pojawi się w sprzedaży.

Ponadto fajnie byłoby jakby twórca zastosował trochę większy wyświetlacz, np. 10" ponoć wydatek tylko 40$, tymbardziej że z założenia urządzenie nie będzie tanie.

Nawisem mówiąc mam urządzenia pomiarowe na mitrofale zatem średnio mnie ta wersja 6GHz interesuje, tymbardziej że pracuje od 1MHz. Potrzebuje coś do mierzenia na niskich zakresach od KHz. Spokojnie zadowoliło by mnie to 4" NanoVNA V2 Plus4, ale nasuwają się pytania. Sweep rate: 400 points/s to dobry wynik ale ciekawi mnie na ile zwolni podczas uśrednianaia. Jaki jest poziom Directivity, czy np. moje obciążenie z RL45db tyle wypracuje na nowym V2? Konstruktor nie był uprzejmy podać tych wszystkich danych, tak jakby coś chciał przemilczeć? Chyba zaloguję się na forum i bezpośrednio zapytam o wszystko Pana OwO.

Co do jakości NanoVNA to domyślam się że do wykorzystania NanoVNA jako przysłowiowiowej SWR -miarki to dołaczony do kompletu zestaw kalibracyjny, jest odpowiedni. Ale prawda jest taka że na ile ,,ciut leprze kalibratory" to na tyle leprze wyniki.


  PRZEJDŹ NA FORUM