"Arkusz Dionizego"
Zgłoszenie instalacji antenowej
Nawiązując do problemu 90 dni właśnie uważna lektura zapisu rozporządzenia daje podstawy do twierdzenia, że instalacji eksperymentalnych nie trzeba zgłaszać:

Tytuł rozporządzenia brzmi: w sprawie rodzajów instalacji, których ekspolatacja wymaga zgłoszenia.

Zatem rozporządzenie dotyczy lokaliazcji instalacji wytwarzającej pole elektromagnatyczne (anteny), a nie lokalizacji radiostacji. Po to np. przy mocy większej niż 150 W podaje się współrzędne geograficzne anten. Stałą lokalizacją są w tym wypadku współrzędne geograficzne, a nie adres. Co więcej rzekome uproszczenie jakie wprowadzono w rozporządzeniu dla mocy mniejszej niż 150 W staje się problemem, bo tam podajemy tylko adres , co daje pole do dowolnej interpretacji.

Naszą antenę możemy zlokalizować w różnych fizycznych miejscach pod jednym adresem, a właśnie rozmieszczenie ma decydujący wpływ na poziom pola w miejscach dostępnych dla ludności (inne będzie na balkonie, a inne na dachu budynku).

Można co najwyżej stwierdzić, że zapisy rozporządzenia są nieprecyzjne.

Rozporządzenie mówi, że przepisu nie stosuje się do instalacji używanych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej przez okres nie dłuższy niż 90 dni w miejscu innym niż stała lokalizacja.

Nigdzie z treści rozporządzenia nie wynika, że jest to adres radiostacji podany w pozwoleniu radiowym. Na terenie radiostacji pod jednym adresem może być wiele anten mających różną lokalizację. Logiczne jest że maszty antenowe będą miały stałą lokalizację, ale powieszony na kilka dni dipol ???? Oczywiście instalacja poza stałym QTH (np. na działce letniskowej) też nie wymaga zgłoszenia pod warunkiem, że instalacja w stałej lokalizacji na terenie tej działki jest użytkowana nie dłużej niż 90 dni.





  PRZEJDŹ NA FORUM