SkyWire na 80/40
Nie znam oryginału tego artykułu, a znam sporo tłumaczeń w których tłumacz nie rozumiał co tłumaczy (np. instrukcje do transiwerów dołączane przez niektórych polskich sprzedawców - mam taka do kupionego w kraju FT817 i jest naprawdę zabawna)
Natomiast niezależnie od tego czy tłumacz przetłumaczył właściwie czy nie drugie zdanie z fragmentu przywołanego z artykułu jest bez sensu:
"Linia zasilająca o długości elektrycznej pół długości fali przenosi WIERNIE impedancję wejściową anteny na dolny koniec kabla. Dlatego zaleca się stosowanie kabli koncentrycznych o długościach elektrycznych będących wielokrotnością połówek fali."
Wystarczy przeczytać opis i tabelkę powyżej w tym samym tekście, żeby zrozumieć dlaczego jest bez sensu. Załóżmy, że antena ma impedancję 30-j10 i zasilana jest kablem RG-213. Wtedy na wejściu linii zasilającej o długości 1/2 fali widzimy impedancję 30-j10 . Dla długości np. 0,6857 długości fali będziemy na wejściu kabla mieli impedancję 49+j24. Ani w jednym ani w drugim przypadku mnie mamy dopasowania do wyjścia nadajnika 50Ohm. Jaka jest więc zaleta z zastosowania kabla o długości 1/2 fali? Otóż nie ma żadnej. Czasami zmieniając długość linii zasilającej można poprawić dopasowanie wyjścia nadajnika do wejścia linii zasilającej. Niektórzy na różnych forach nazywają to "strojeniem anteny", ale ze strojeniem anteny nie ma to nic wspólnego. Podawałem już kilka razy link do artykułu, w którym prosto wyjaśnione są elementarne wiadomości z zakresu linii zasilających.
Polecam tym, którzy jeszcze nie czytali.
http://www.qsl.net/4z4tl/pub/Feeder_tunes.pdf- oryginał po angielsku
http://www.cxt.pl/~sp6trp/fider.pdf- i po polsku
I jak zawsze polecam
http://www.w2du.com

Wesołych Świąt i dużo DXów (bez przejmowania się SWR)

Robert SP6RGB


  PRZEJDŹ NA FORUM