Karta QSL w mojej galerii
a prawa autorskie ....
(...)
Otoz na jedym z portali oferujacym hosting zdjec posiadam galerie kartek eQSL, ktore otrzymalem za przeprowadzone lacznosci. Jest tam kilkadziesiat kartek z roznych stron swiata.
Wczoraj otrzymalem maila od stacji z Niemiec, w ktorym to jest prosba, wrecz nakaz usuniecia karty eQSL od tej stacji bedacej w mojej galerii. Widnieje na niej zdjecie tego operatora. Nota bene takie same zdjecie znajduje sie na jego profilu na QRZ.com
I teraz nie wiem czy ten operator ma racje nakazujac mi usuniecie jego eQSL z mojej galerii ?
Pisze mi, ze nie mam praw autorskich itp itd.
Vy 73` de EI9KC aka EI/SP6ICW Arek
(wytłuszczenia tekstu SP8MRD)

Słusznie Arku zrobiłeś usuwając kartę Kolegi z Niemiec. Słusznie w myśl życzliwości, zasad ogólnych przyjętych, nie pisanych. Natomiast w myśl prawa polskiego dotyczącego praw autorskich moim zdaniem nie musiałeś tego robić. Niestety temat prawa zwykle dotyczy jego interpretacji.

Jak Ktoś ma ochotę to zapraszam do małego quizu dla zabawy. Podobne robimy wspólnie z nauczycielami podczas szkoleń na temat praw autorskich w szkole. Należy udzielić odpowiedzi na kilka pytań związanych z tematem praw autorskich.
1.Czy przytoczenie powyżej fragmentów listu jest dozwolone w myśl Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych 4.02.1994 r.?

2.Czy podany przez Arka portal oferujący hosting zdjęć jest w Polsce czy poza jej granicami?

3.Czy wstawiona przez Arka do galerii karta QSL jest tą samą kartą QSL drukowaną, którą jak rozumiem otrzymał pocztą, czy też jego własnym utworem?
(Podpowiedź – definicja utworu w Ustawie:
Utwór czyli każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia, sposobu wyrażenia. )

4.Czy strona internetowa jest utworem chronionym prawami autorskimi?

5.Czy jeśli zrobię zdjęcie Koledze i dam Mu je, to On może je opublikować na swojej witrynie internetowej?

6.Jak rozumieć w stosunku do galerii Arka zapis prawny mówiący o dozwolonym użytku prawnym: Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego?

7.Czy wolni mi opublikować w Internecie zdjęcie obrazu, które zrobiłem na wycieczce, a wisiał on na przykład na ulicy - ściana Barbakanu w Krakowie?

8.Itp. Itd.
aniołek