Podstawa prawna
SP2LIG
Podaj mi proszę podstawę prawną,gdzie jest wyraźnie zapisane, że nie można nasłuchiwać na częstotliwościach rządowych. Niekodowana fala elektromagnetyczna jest jak niekodowana fala dźwiękowa i równie dobrze policjanci mogliby się drzeć do swoich radyjek na całe miasto podając dane osobowe (pierwsze słyszę, że są to dane małoistotne zapytaj w GIODO, to Ci wytłumaczą, że są to dane tzw. wrażliwe). Usłyszawszy dane które policjant dyktuje nie mogę ich wykorzystać, bo nie były przeznaczone dla mnie. Jednakowoż, mają policjani zalecenie, aby podając dane wrażlkiwe usunąć się w miarę możliwości od ludzi i podawać je ściszonym głosem by utrudnić ewentualne podsłuchanie.
Zgodnie z obowiązującym na dzień dzisiejszy prawem możesz słuchać każdej transmisji radiowej, która jest niekodowana (fala elektromagnetyczna nie jest formą kodowania). Nielegalne jest nie wejście w posiadanie informacji tak transmitowanych, a jedynie wykorzystywanie ich lub udostępnianie innym.
Z tej prostej przyczyny został kiedyś skazany jeden z naszych kolegów, który w autobusie miał skaner ustawiony qrg policyjnej. Transmisję usłyszał jeden z pasażerów i zgłosił policji. Chodziło nie o podsłuchiwanie, a jedynie o to, że niechcący udostępnił transmisję pasażerom.

Mam z kolei inne pytanie, czy użycie nietypowego ctcss jest formą kodowania transmisji i użycie go przez osobę nieuprawnioną do podsłuchania tak zabezpieczonej korespondencji jest łamaniem zabezpieczeń?


  PRZEJDŹ NA FORUM