Sprawność anteny w zależności od rezystancji ziemi (uziemienia)
Na przykładzie anteny EndFed
Witam serdecznie,
Dwa komentarze w jednym poście.
RV12P2000 napisał:
Rc to rezystancja i można uznać że w przybliżeniu połączona szeregowo z Rpr. Ale czym jest rezystancja Ri - straty w izolacji? Rezystancją jak można sądzić izolacji? Kompletnie czym innym... U Bieńkowskiego jest troszkę lepiej, bo on rozważa rezystancję promieniowania i połączoną szeregowo zastępczą rezystancję strat.

A teraz prośba, jak kolega zinterpretuje ów prawidłowy wzór z moim przykładem rezystancji izolacji 1 om?

Drogi Anonimie,
Wzór podamy w moim poście i wzór podany w książce (2-129 str. 92) "Amatorskie anteny KF i UKF" (Zdzisław Bieńkowski SP6LB i Edmund Lipiński, WKiŁ 1978) są tożsame.
Sprawność anteny to stosunek mocy wypromieniowanej do mocy dostarczonej. Dlaczego zamiast mocy podałem rezystancje strat zostało wyjaśnione na następnych stronach w temacie 2.3.3. "Rezystancja anteny". W skrócie Pstrat = I^2*Rs (Rs - zastępcza wartość reprezentująca rezystancję strat w antenie). W moim poście podałem najważniejsze moim zdaniem czynniki wpływające na Rs. Mogłem też dodać Rn czyli wpływ zjawiska naskórkowości.
RV12P2000, błędem jest przyjmowanie Ri=1 i pomijanie reszty strat, moim zdaniem w konstrukcjach amatorskich o wiele większe straty są związane z Rz i Ro (prądy indukowane na odciągach i bramach, płotach itp) niż straty Ri

Tak masz rację wszystkie Rezystancje zastępcze są połączone szeregowo: Zacisk anteny=Rpr+Rc+Ri+Rz+Ro+Inne_straty=Zacisk anteny.
Najciekawsze jest, że ta suma daje nam czasem magiczne 50 Ohm, do którego niektórzy z uporem maniaka dążą :-) W moim przykładzie ćwierćfalowej anteny pionowej dążymy do 36Ohm, a nie do 50. Z drugiej strony jak napisał SP5XMI sprawność, to nie wszystko. Czasem ważniejszy jest kąt promieniowania. W naszym hobby musimy zawsze szacować zyski i straty i iść na kompromis z dostępną przestrzenią i budżetem.

SP2ROB napisał:
Co do wyliczeń to pamiętajcie że nie dotyczą one tak wysokich częstotliwości jak Mhz więc wasze bicie piany jest dla mnie miłą rozrywką jak zawsze .
W takim razie zmień tytuł filmu na na przykład: "Jakieś pomiary rezystancji gleby"
Może grzybiarze znajdą inspirację i rozwiną temat.

73 Leon sp5dl

Edit, dodanie spacji i nawiasu w zdaniu: Wzór podamy w moim poście i wzór podany w książce (2-129 str. 92) "Amatorskie anteny KF i UKF" (Zdzisław Bieńkowski SP6LB i Edmund Lipiński, WKiŁ 1978) są tożsame.


  PRZEJDŹ NA FORUM