Sprawność anteny w zależności od rezystancji ziemi (uziemienia)
Na przykładzie anteny EndFed
    SP2ROB pisze:


    Usuwamy menty nie trzymające pionu sory batory nie twoja liga haha.
    My nie trzymamy poziomu PKI.
    .

Banujesz tych, którzy potrafią dostarczyć dowód na to, że nie masz racji. Włącznie z wynikami pomiarów i ich interpretacją. Bawi mnie trochę Twój sposób pomiarów anten, a z pomiaru uziemienia rechotałem dość długo. Nie wiem w jaki sposób uzyskałeś uprawnienia elektryka, ale ja bym zdjął co najmniej ten jeden film, bo wykorzystanie tego typu pomiarów uziemienia może być niebezpieczne.
Odnośnie do samego uziemienia dla RF - koledzy już o tym pisali. Weź z nich przykład, bo co najmniej kilku ma o wiele większe doświadczenie od Ciebie i są to specjaliści zajmujący się zawodami, mają tam bardzo konkretne osiągnięcia. Aby coś uzyskać w zawodach trzeba mieć i anteny, i umiejętności operatora. Wnioski nasuwają się same.
Teraz kolejna sprawa - wyobraź sobie, że są anteny o fali bieżącej, które mają sprawność 70%, czyli prawie jedna trzecia mocy nadajnika idzie w ciepło. Są jednak nadal wykorzystywane, bo co najmniej połowa mocy jest wypromieniowana w postaci wąskiej wiązki w oczekiwanym kierunku. Co daje przyrost poziomu sygnału o 20dB w stosunku do dipola powieszonego w tym samym miejscu. Podpowiem, że są używane od lat trzydziestych do dziś włącznie.

Gdy patrzę na Twoje filmy, odnoszę wrażenie, że owszem - nie trzymasz poziomu PKI. W kilku przypadkach ("uziemienie" jest jednym z nich, ale nie tylko), prezentujesz niższy poziom od tego, co można na PKI znaleźć.

edit - nie wiem czy wiesz, ale nisko umieszczony skracany vertical z poziomymi rezonansowymi przeciwwagami oraz kondensatorem na górze bata (pracujący w otwartym terenie) może mieć niski kąt promieniowania. Na osiemdziesiątce do rozmów po kraju to będzie bardzo kiepska antena, ale nie zdziw się, gdy na 20m lub 40m na takim czymś dowołasz się USA lub Brazylii od pierwszego strzała. I to jest także ta różnica, którą trzeba uwzględnić, gdy porównujesz dwie anteny.


  PRZEJDŹ NA FORUM