Balun z kabla 1:1 Jak sprawdzić czy działa?
@Jakub SQ1PTO
Długość kabla nie jest istotna - istotna jest impedancja dławiąca prąd asymetrii (konkretnie reaktancja indukcyjna zwiniętego kabla) która oczywiście zależy od częstotliwości. Impedancja ta jest zawsze kompromisem, ponieważ z jednej strony im większa tym lepsza, z drugiej strony im więcej zwojów tym większa pojemność pasożytnicza takiego uzwojenia, która ogranicza górną częstotliwość graniczną pracy takiego baluna.
Dobrym przybliżeniem/kompromisem jest obliczenie tej reaktancji jako 10 x impedancja falowa linii jaką nawijamy balun, liczona dla najniższej częstotliwości na jakiej balun ma pracować.
I tak, przykładowo, dla baluna 1:1 mającego pracować od 80m, nawijanego 50-cio omowym koncentrykiem przydało by się uzyskać minimum ~23uH. Nie podaje jak taką reaktancję się liczy, bo zakładam, że każdy kto zdał egzamin to wie. Ile zwojów i na jakiej średnicy - na to pytanie odpowiada mini Ring Core Calculator - wujek google wie gdzie go znaleźć.

W przypadku Guanella balun 1:4 zasada jest ta sama - 10 x Z falowa linii - tylko że tam Z linii powinno mieć 2 x Z_małe == 1/2 Z_duże czyli 100Ohm w przypadku transformowania 200-ohmowej anteny do 50-ohmowej lini koncentrycznej.

Pozdrawiam,


  PRZEJDŹ NA FORUM