Balun z kabla 1:1 Jak sprawdzić czy działa?
@Marek SQ4KBB, to nie prawda, że nie ma czego mierzyć - trzeba tylko wiedzieć jak - ano tak:

http://www.sp5jnw.sem.pl/technika/baluntesthtm/baluntest.pdf

Konkretnie na stronie trzeciej w lewym górnym rogu.

@LID - pomiar, który wykonałeś mówi Ci dokładnie NIC - wszak pomiar wykonany dla tego samego kabla ale nienawiniętego, z podłączonym "pływającym" (podłączonym pomiędzy oplotem a żyłą gorącą kabla i nigdzie nie uziemionym) rezystorem 50R da Ci dokładnie taki sam wynik, lecz balunem (i tu chyba wszyscy się zgodzą) nie jest...

Dobrze wykonany balun 1:1 powinien wykazywać duże tłumienie mierzone nie tylko w połowie impedancji (odczep dzielący 50 ohmowe obciążenie na pół) lecz także na jej krańcach.

Nie wiem jakim analizatorem dysponujesz - jeżeli nie masz sondy, którą mógłbyś zmierzyć konkretne wartości tłumienia (dB) lecz tylko sam SWR proponuje wykonać test uproszczony, a mianowicie:
W układzie, w którym robiłeś pomiary dotychczas, zrób zwarcie pomiędzy oplotem kabla po stronie analizatora, a oplotem kabla po stronie obciążenia (przypadek 1), a potem żyłą gorącą kabla po stronie obciążenia (przypadek 2). Zaobserwuj jak wygląda cha-ka SWR w tych przypadkach. Porównaj z takimi samymi pomiarami dla prostego kabla. Dla dobrego baluna prądowego nie powinno mieć znaczenia czy i gdzie robisz zwarcie - SWR w zakresie pracy baluna nie powinien rosnąć, lub rosnąć tylko nieznacznie.

W przypadku air wound balun występuje jeszcze jedno zjawisko - mianowicie rezonans własny tak zwiniętego kabla, który w tym przypadku może wystąpić jeszcze w zakresie KF. Tłumienie asymetrii w okolicy częstotliwości rezonansowej jest wprawdzie maksymalne, ale powyżej niej szybko spada, powodując to, iż balun przestaje być skuteczny. Trzeba zatem uważać w przypadku pracy szerokopasmowej takiego baluna.

Zachęcam do zaznajomienia się z całością podanego artykułu.

Nawiasem mówiąc temat ten był już dość dogłębnie "przewałkowany" TUTAJ wystarczy tylko poszukać.

Pozdrawiam,


  PRZEJDŹ NA FORUM