Balun - jaka to wersja?
@Janek - jeżeli dobrze widzę na pierwszym (jaśniejszym) zdjęciu to do masy złącza UC-1 po stronie prawej podlutowany jest przewód "czerwony" a po lewej przewód "nieczerwony" symetrycznej linii "głośnikowej". Jeżeli tak jest w rzeczywistości to jest to normalny balun 1:4 napięciowy Ruthroff'a, a to czy jest jest on nawinięty "dookoła" czy z tym śmiesznym przewinięciem w połowie (jak na zdjęciu u Ciebie) to nie ma znaczenia, wszak wszystkie zwoje "owijają" pierścień w tym samym kierunku (tak samo jak nie ma to znaczenia w chokeblaunach 1:1 nawijanych na rdzeniach pierścieniowych).
Jeżeli dobrze widzę na zdjęciu to jest "to to" nawinięte na rdzeniu proszkowym (czerwonym -2) i właśnie dlatego nie działa... Przy 9-ciu zwojach indukcyjność uzwojenia będzie poniżej jednego uH dla rozmiaru rdzenia 200 (jeżeli jest to mniejszy rdzeń to indukcyjność będzie jeszcze mniejsza...), a to za mało nawet dla 30MHz.
Rdzenie proszkowe nadają się na indukcyjność do skrzynki czy na filtr dolnoprzepustowy na wyjściu wzmacniacza (z uwagi na stabilność temperaturową i zdolność przenoszenia mocy - obydwie większe niż w przypadku rdzeni ferrytowych). Jeżeli chodzi zaś o Transmission Line Transformers - te po prostu nie działają na rdzeniach proszkowych, ale niektórzy zdają się tego nie przyjmować do wiadomości.

@Artur SQ2PLK - (...)bo wydaje mi sie ze to nie jest 4:1 tylko UnUn 1:1
"UnUn 1:1" - to ciekawe - możesz rozwinąć? jakieś linki jak takie coś nawinąć i przede wszystkim do czego takie coś zastosować? bo jakoś nie spotkałem się dotychczas.

Pozdrawiam,


  PRZEJDŹ NA FORUM