Pytanie egzaminacyjne wg mnie z błędną odpowiedzią
    sp5gzv pisze:

    Nie o zagrożenie "elektryczne" tu chodzi.
    Cylinder w oscyloskopach jest instalowany jako osłona przed promieniowaniem rentgenowskim. Ekran w lampie oscyloskopowej jest najczęściej wykonany z dość grubego szkła i promieniowanie w te stronę jest minimalne. Natomiast okolice płytek odchylających to bardzo cienkie szkło i bardzo wysokie promieniowanie.
    Kiedyś robiłem próby i włożyłem dwa kawałki papieru fotograficznego w czarnym papierze przyłożone w okolicach ekranu i okolic elektrod odchylających. Papier przy ekranie był tylko lekko zszarzały, papier przyłożony w pobliżu elektrod był całkiem czarny. A czasy "naświetlania" były identyczne.


    A ekrany LCD: może nie promieniują rentgenowsko, za to - jak każdy ekran matrycowy - jest całkiem sporej mocy nadajnikiem radiowym, niestety...



Wśród wszystkich podanych tu do tej pory odpowiedzi ta moim zdaniem jest najbliższa prawdy.

Przy napięciu powyżej 8,3kV elektrony mają już taką energię, że w wyniku kontaktu z miedzią mogą wybić elektrony z powłok elektronowych metalu (Ostatecznie tworzy się promieniowanie rentgenowskie o widmie ciągłym oraz promieniowanie rentgenowskie charakterystyczne dla miedzi, które jest znacznie silniejsze niż promieniowanie z widma ciągłego).

Wróćmy do powłok elektronowych z wybitym elektronem - czyli atomu zjonizowanego, a więc w stanie wzbudzonym. Natura nie lubi stanów wzbudzonych więc dąży do obniżenia energii czyli znów osiągnięcia stanu podstawowego. Następuje rekombinacja w powłokach elektronowych polegająca na przemieszczeniu elektronu z powłoki wyżej energetycznej na niżej energetyczną (uzupełnienie dziury elektronowej), a ten nadmiar energii zamienia się w promieniowanie X, czyli RTG o widmie ciągłym z najsilniejszym pikiem charakterystycznym (dla miedzi) o długości fali ~1,5A. Całe szczęście jest to tylko efekt "szczątkowy", gdyż działa kineskopowe mają za zadanie wyrzucać strumień elektronów w stronę ekranu z luminoforem, a nie elementów miedzianych (cewek), nie mniej jednak taki proces zachodzi. To promieniowanie X oddziałuje z materią (elementy kineskopu, osłona, czy ludzkie ciało) i poza promieniowaniem X podlega przemianom (pochłanianie, często z wytworzeniem innego typu promieniowania). Usuwanie osłony, to narażanie się na działanie tego słabego, ale jednak promieniowania.

To jest moje prywatne zdanie w tym temacie. Autorowi wątku dziękuję za przypomnienie pytania i gratulacje, że nie boisz się pytać.

Aparaty RTG do prześwietleń muszą mieć wyższe napięcia, gdyż tam jest antykatoda wykonana z innego materiału niż miedź. Z tego co pamiętam promieniowanie X o energii wyższej niż 12keV może przenikać przez szkło.


  PRZEJDŹ NA FORUM