Dipol obrotowy "Kozie Rogi"
Obserwuje od jakiegoś czasu ten wątek i ogólne zachwyty zmotywowały mnie aby sprawdzić za pomocą programu do projektowania anten co szczególnego jest w tym rozwiązaniu wywołującego ogólna euforię.
No i okazuje się że tam nie ma nic czego byśmy nie znali. Jest to w zasadzie zwykły dipol. Różnica jest tylko taka że ramiona są zgięte do siebie pod pewnym kontem. Dzięki temu składowa indukcyjna impedancji anteny jest zniwelowana maksymalnie i dzięki temu dopasowanie jest optymalne i sprawność całego układu (nadajnik, linia zasilająca, antena) jest wyższy niż dla prostego dipola.
Charakterystyka promieniowania tak samo jak w przypadku dipola zależy od wysokości nad gruntem i to co do zysku i jak i kąta wiązki głównej. Stopień i kierunek rozchylenia ramion względem siebie nic praktycznie nie wnosi. Czyli niby nic ale jednak antena pracuje inaczej. Dlaczego ? Ano dlatego że liczy się wysokość nad gruntem. Wiadomo że czym wyżej antena jest zamocowana tym wiązka główna ma niższy kont. W antenie kozie rogi najniższym punktem anteny jest jej środek (miejsce zasilania). W związku z tym mocując ją na maszcie o wysokości 5m (np dla pracy w pasmie 20m) jej wiązka jest dużo niżej niżej dla klasycznej anteny odwrócone V. Aby odwrócone V dało te same efekty wystarczy powiesić ją na maszcie o wysokości około 8 m (rozważamy antenę 2x5m) i ramiona skierować w dół pod takim samym kątem jak dla anteny "kozie rogi".

Wyniki tych symulacji wykorzystałem ostatnio przy modyfikacji mojego dipola na pasmo 80m który jest powieszony na dachu na maszcie o wysokości zaledwie 5m jako odwrócone V. Przerobiłem go na antenę W3DZZ a ramiona poprowadziłem skośnie do siebie na dachu wykorzystując wysokość masztu oraz odchylając się od osi masztu dzięki czemu kont między ramionami zmniejszyłem z około 170 stopni do około 150-160. Na wykresach z nasłuchu (http://pskreporter.info/) nie widać zmiany kierunkowości w stosunku do poprzednich nasłuchów dla pasma 80m. Antena zestroiła się idealnie z długościami ramion z podręczników. Wszystko co przy montażu dałem na zapas do strojenia musiałem odciąć.

Zaznaczam że nie jestem żadnym konstruktorem anten i dzielę się tylko przemyśleniami których podstawą były symulacje anten w programie komputerowym.

Aktualny sposób zamontowania mojej anteny po modyfikacji:
http://picasaweb.google.com/kubekwkubek/201011SQ2HCZ#5539538782433735986

Wniosek. Jeśli wysokość masztu (podwieszenia) nie jest problemem - zrobienie odwróconego V da te same efekty a technicznie będzie łatwiej.

Sławek


  PRZEJDŹ NA FORUM