Antena KF Dipol skrócony 80m 2x7,4m - jest sens?
Miałem na wsi zarówno skracane dipole, pełnowymiarowe dipole, delty i kwadraty. I tak:
- przychylam się do zaleceń SP7IVO, to jest bdb pomysł na krótkie, nie tak bardzo kosztowny, ale bardzo skuteczny.

- jeśli masz do wyboru antenę pełnowymiarową i skracaną - bierz pełnowymiarową, nawet jeśli masz zagiąć ramiona np. dipola. Jeśli wieszasz jako inv Vee, to najwięcej promieniuje odcinek dipola blisko zasilania. Śmiało możesz zagiąć ramiona, stracisz mniej niż 1S.

- Jeśli masz antenę z trapami, niech poszczególne odcinki będą pełnowymiarowe. Skracanie zmniejsza sprawność. Dlatego "kultowa" antena W3DZZ działa w miarę dobrze na 7MHz (tutaj trap odcina resztę drutu, zostawiając w środku zwykły dipol), ale gorzej na 3,5MHz (cewki w trapie wydłużają antenę elektrycznie).

- Pozioma delta na 7MHz to moim zdaniem podstawowa antena do łączności po Europie. Jeśli jest powieszona nisko, ma impedancję nawet dość zbliżoną do 50Ω,, a zatem może być zasilona kablem 50Ω, i ewentualnie dociągnięta skrzynką. Działa też na 14MHz i to całkiem nieźle. Na tym naprawdę nieźle słychać.

- Śmiało możesz powiesić poziomy kwadrat (lub wielokąt!) na wysokości od kilku do kilkunastu metrów i zasilić w rogu. Taka antena powieszona na 5-8m będzie bdb anteną na 3,5MHz na kraj, a na siódemce - na Europę. Impedancję dobierzesz zmieniając liczbę zwojów w transformatorze dopasowującym. Taki "kwadrat" będzie bardzo dobrze "słyszał" różne stacje, nie tylko na pasmach amatorskich. Jeśli dopasowanie jest dobrze zrobione, podobna antena działa od 3,5 do 50MHz włącznie. Mam na koncie nawet łączność z SP9 na 144.320 (USB, 100W z Icoma 746, dopasowanie WFS=1:2.2) z takiej anteny zlokalizowanej w KO01.

- Do łączności dalekich na 7/14MHz możesz użyć verticala z przeciwwagami. Zakop co najmniej kilkanaście przeciwwag (połowę o długości 10m, drugą połowę o długości 5m, razem nie mniej niż 12 sztuk), zrób antenę na wędce 12m z szkło-epoksydu używając jej 10m długości (węglowa nie nadaje się). W połowie długości wstawisz złączkę, którą ręcznie przepniesz między 7MHz (całość wędki, 10m) lub 14MHz (pierwsze pięć metrów). Alternatywnie można użyć trapu zestrojonego na 14MHz, by odciąć górną część przy pracy na dwudziestce. Wtedy jednak odcinek u góry będzie krótszy i trzeba to uwzględnić przy strojeniu. Taka antena ma dobry kąt promieniowania i z powodzeniem sprawdzi się przy dalszych łącznościach.

- Powieś cokolwiek z drutu (longwire) i zasil z wyniesionej skrzynki, która dodatkowo ma porządne uziemienie. Będzie działać, ale cudów nie oczekuj.


  PRZEJDŹ NA FORUM