Antena KF Dipol skrócony 80m 2x7,4m - jest sens?
    sp7ivo pisze:

      xxx pisze:


      Pamiętaj o jednej podstawowej wartości tj kąt rozwarcia ramion dipola w punkcie zasilania powinien być 90-120 stopni. Mówię o dipolu iV.
      Jeżeli dasz taki kąt na bank sprawdzi się.


    To oczywiście jeden z wielu funkcjonujących mitów. Kąt rozwarcia ramion w płaszczyźnie pionowej może być dowolny i nawet przy mniejszym od 90 stopni antena będzie pracowała i da się ją zestroić, choć może to sprawić trudność i raczej nie powinno się tej wartości przekraczać. Prawdą natomiast jest, że im ten kąt jest mniejszy to rezystancja promieniowania anteny jest mniejsza i charakterystyka promieniowania bardziej dookólna. Nie ma logicznego uzasadnienia, dowodzącego poglądu, że przy kątach rozwarcia 90-120 (in V) i 180 stopni (poziomy dipol), antena pracuje poprawnie, a przy pośrednich np. 150 stopniach nie. Przejście w parametrach przy zmianie tego kąta w zakresie 180-90 stopni jest płynne. Wystarczy zresztą zrobić prostą symulację w programie. Poniżej porównanie anten o kącie rozwarcia 180 stopni (kolor czarny), około 150 stopni (kolor czerwony) i 90 stopni (kolor zielony). Wysokość zawieszenia środka 15m.



    Bogusław sp7ivo


Potwierdzam. W moim zestawie dipoli w układzie Inv Vee, ten najkrótszy na pasmo 20 Metrów ma kąt rozwarcia w okolicach 60 stopni. Antena jest zestrojona na część CW pasma 20 metrów, ale możliwa jest też praca w części SSB (SWR 1,4). Jej charakterystyka jest zbliżona do koła. W zawodach międzynarodowych z równym powodzeniem nawiązywałem łączności z KL7, VK, JA, ZS6, PY, LU e. t. c. SWR w interesującej mnie części pasma był w okolicach 1,1.


  PRZEJDŹ NA FORUM