Delta by M0PLK
SQ2NIH kolego?
Przepraszam, za wstawiony pytajnik, ale próbowałem na wszystkich dostępnych callbook-ch i na on line, ale nie znalazłem jakichkolwiek danych stacji SQ2NIH. Chciałem rozpocząć mój post pięknie kierując się do kolegi po imieniu. Przepraszam, to tak przy okazji.
Ważniejszy jest temat anteny.
Kolega SQ2NIH bardzo poprawnie podszedł do tematu i postępując według opisanej procedury osiągnie właściwy rezultat. Jednak antena 1 el. Delta made by M0PLK jest jak wszystkie anteny wielopasmowe kompromisem lepszym lub gorszym, zawsze coś za coś. Postępując z wcześniej opisaną procedurą to na pewno antena np.G5RV pokaże poprawnie SWR 1:1 na jednej częstotliwości, a przecież pragniemy nadawać na wielu pasmach/częstotliwościach to w tym miejscu należy zapytać co naprawdę szukamy i jakie są nasze oczekiwania.
Należałoby rozpatrywać skuteczność promieniowania anteny jako jedną kwestię, a linie zasilającą jako drugą kwestie. W sumie te dwa czynniki (nie wyłącznie)mają wpływ na skuteczność promieniowania anteny.
Przypominam sobie przeprowadzone doświadczenia z Jackiem SQ3HLB na wielu pasmach/częstotliwościach i było super (proszę zobaczyć otrzymaną QSL karte za łączności na pasmach WARC-owskich R- 5, S-9 wszędzie gdzie się spotykaliśmy) po zakupie przez Jacka Analizatora doszedł do wniosku, że antena mojej konstrukcji jest trzypasmowa. Pytanie zasadnicze- jak to jest czy ten analizator ma bezwzględną rację?
Przeprowadzone, potwierdzone realnie łączności na częstotliwościach, pasmach nie tylko amatorskich, których analizator "nie widział" stanowiły potwierdzenie skutecznego promieniowania anteny. Należy zauważyć, że wykonane pomiary były poprawne ale zupełnie nie przydatne.
Kiedyś udało mi się przekonać jednego przyjaciela, że jeżeli pragnie mieć na wszystkich pasmach/frq. SWR 1:1 to na końcu kabla niech załączy rezystor 50 ohm i będzie 1:1 to też satysfakcja. No tak, ale nic nie słychać! Przecież osiągnąłeś to co oczekiwałeś, jest 1:1.
Jeżeli pragnie nadawać skutecznie to niech korzysta z wypróbowanych systemów np. mało stratnych linii/kabli. Przypomnę tym kolegom którzy mieli okazję odwiedzić Centrum Nadawcze PR w Solcu Kujawskim i z uwagą przyglądał się linii zasilającej to pomimo że TX pracuje na jednej frq. to korzysta się tam z linii co-ax o jak najmniejszych stratach.
Na koniec pragnę zauważyć w latach 30-tych ub. wieku krótkofalowcy używali anten zasilanych falą stojącą i korzystając z nie wielkich mocy (QRO to max 50 - 100 wat) DX-y z Antypodów udawało im się też zaliczać. TRX dostarcza ca. 100 wat do linii to nawet ca. 10-15% lub więcej stracone nie powoduje zauważalnej różnicy sygnału u korespondenta.
Dlaczego walczycie z tym SWR-em i męczycie drogiego i wspaniałego Janka, który podjął się wyeksperymentowania opisanej anteny przez Artura M0PLK.
Cieszyć się z QSO na różnych pasmach z dalekimi DX-mi PY, LU, ZS itd.
Należą się gratulację Jankowi za nie mały wkład pracy i chęć dzielenia się swoim doświadczeniem. 73! Tak3mac. Julian
aniołek


  PRZEJDŹ NA FORUM