Wtyk UC1 pod H155
Kiedyś spojrzałem sobie z ciekawości jak to wygląda od drugiej strony, czyli od strony gniazda. Mają na ekspozycji ileś tam trx'ów Icoma, Yaesu czy Kenwooda, przejrzałem sobie jak to wygląda. I okazuje się, że praktycznie każde gniazdo SO239 (UC1) w tych tranceiverach nie jest teflonowe, nawet w tych droższych. Izolacja w niż jest brązowa, beżowa, nawet czasami lekko różowa. Tak więc czy wtyk ma być teflonowy czy nie, nie stawiałbym na pierwszym miejscu. Co innego jeśli chodzi o gniazda we wzmacniaczach mocy, ale tam raczej nie stosuje się 5mm kabli (słaby wtyk przy dużej mocy może się wytopić, dlatego PTFE w tym przypadku lepiej się sprawdzi).
Wtyk PL259 powinien na kabel dać się nakręcić na tyle ciasno, żeby nie dało się go wyrwać, ale na tyle lekko, żeby nie pociął ekranu ani nie odkształcił przewodu w wyniku nakręcania na niego wtyku.
Jak widzisz u mnie są osobne wtyki na RG58 i osobne na H155 i to nie tylko UC1, ale też pozostałe (BNC, SMA i N). Bezproblemowo montuję je na polskie kable RG100 (czyli RG58) i EKH155. Jeśli chodzi o same wtyczki PL259, to akurat te na RG58 mają biały izolator udający teflon, a te na H155 mają zwykły brązowy. Nie jest to może szczyt techniki, ale spełniają swoje zadanie i nie miałem jeszcze żadnych reklamacji z ich powodu. Nie raz mierzyłem wykonywane kable na analizatorze pod kątem tłumienia czy SWR i nie było z tymi wtykami problemów. Celowo nie podam do ilu MHz sprawdzałem, bo zaraz puryści powiedzą że UC1 ma rację bytu tylko do 30MHz pan zielony
Z doświadczenia własnego powiem tylko, że w trakcie użytkowania bardziej krytyczną sprawą jest zabezpieczenie złącza i kabla przed wilgocią oraz trwałość gniazd.
Co innego przy 10mm przewodach, gdzie przy wyższych wymaganiach (mniejsze tłumienie, większa przenoszona moc) i wyższej cenie samego kabla, warto już zainwestować w jakiekolwiek firmowe wtyki, dedykowane pod konkretny typ kabla (np. ssb.de).


  PRZEJDŹ NA FORUM