Klucz półautomatyczny (bug) Vibroplex
Genialny wynalazek!
    SP5XMI pisze:

    Dopiero jak go porządnie ustawiłem, to zrozumiałem dlaczego to było tak ważne. Wczoraj trochę ponadawałem z kolegami, najlepiej wychodzi mi nadawanie gdzieś w połowie zakresu tempa obsługiwanego przez ten klucz. Tempo zmieniam, zobaczymy jak pójdzie dalej. Mój egzemplarz ma możliwość regulacji styku kropek (tam jest śrubka do blokowania elementu styków) i to też poprawię, bo czasami skrzeczą.
    Teraz najtrudniejsze dla mnie są nawyki z elektrona - nadawanie C i Q ze ściśnięciem obu łopatek manipulatora, a także wcześniejsze puszczanie dźwigni, bo "przecież klucz nada sam do końca". Tutaj tak nie ma.

    Tak przy okazji - ten klucz jest naprawdę szybki w porównaniu do sztorca i pojawiają się problemy, których nie podejrzewałem. Otóż nie wiem czy wiecie, ale niektóre transceivery mają problemy z generatorem tonu telegraficznego (tonu do podsłuchu, sidetone). Wiedziałem, że g90 czasami ucina ton podsłuchu, ft817 potrafi skrzeczeć, a FT747 skraca krótkie kropki także przy nadawaniu. Ale ucinania w ft891 się zupełnie nie spodziewałem. Później zobaczymy jak się zachowuje Icom 746. Gdy rozmawiałem z kolegą, wspomniał, że FT101zd też zaczynał mieć problemy przy kluczowaniu ponad 40WPM, a przecież takie tempo da się osiągnąć na bugu. Może dziś wieczorem będę na 3565 przez chwilę i ponadaję też trochę otwartego tekstu w ramach ćwiczeń.


Jesli masz przyzwyczajenia z "squeeze keying" to moze ci sie troche mieszac na poczatku, ale to dlugo nie potrwa poniewaz w bugu jest jedna dzwignia i szybko przywyczaisz reke. Dlatego tez np. duzo trudniej jest nauczyc sie nadawac emulatorem bug-a na normalnym manipulatorze gdzie jednak jest caly czas ta pokusa zeby wtracac znaki za pomoca drugiej dzwigni.

Jesli masz ciezarek na polowie zakresu to super ci idzie - to jest jakies 28-29WPM. Maks jaki mozna wycisnac przy 40gr (standardwoy ciezarek) z tego klucza to okolo 30-31WPM. Obciecie wagi o polowe czyli np. 22gr. daje maks okolo 35-36WPM

Oryginal 40gr.

https://www.youtube.com/watch?v=CNo0gX35ho4

"Obrzyn" 22gr.

https://www.youtube.com/watch?v=lEG5OVj4bTc

Przy 10-11 gram oscylacje sa juz dosc nie stabilne i chyba trzeba byloby dodatkowo wytlumic u-ksztaltna sprezynke od kropek, tak jak to niektorzy robia wkladajac jakas pianke, albo wiazac nic dentystyczna. Wszystko po to aby niejako uczynic ten element mniej podatnym na wibracje pasozytnicze przy szybkim uderzaniu - taki dodatkowy "damper"

TS590S/SG bardzo wiernie oddaje wszelkie niedoskonalosci kluczowania i nie ma zadnego ucinania, byc moze TRX SDR jakim jest G90 ma jakies "lagi" zwiazane z obrobka cyfrowa ? Mam taki pomysl, abys moze sprobowal nadawac bez uzycia FULL BK lub nawet tylko zalaczajac nadajnik recznie MOX-em. Ponad to problemy ze slabej jakosci FULL-BK to nie tylko domena chinskich TRX SDR (ucinanie pierwszego znaku)

Sluchalem wczoraj na 565 ale u nas burza za burza i nawet dyzurne stacje : SQ9RFC, SP3CW, SQ6JAN nie wychodza mocno ponad QRN. Czekam na zime ,)



  PRZEJDŹ NA FORUM