Klucz półautomatyczny (bug) Vibroplex
Genialny wynalazek!
    SP5XMI pisze:

Po regulacji (dzięki Piotrowi z grupy titawa.pl, który wstawił krótką informację na temat ustawień łożyska kłowego oraz wszystkich odbojów) klucz jest już stabilniejszy i bardziej powtarzalny.

Dobrze ustawiony klucz nie jest trudny do opanowania. Zapomniałem dodać że w moim przypadku musiałem też trochę podgiąć tę najmniejszą blaszkę na której jest osadzony styk "kropek" tak aby była ona ustawiona równolegle z stykiem stałym - trzeba to robić bardzo delikatnie żeby jej nie uszkodzić. Zrobiłem to, bo w moim przypadku tłumik drgań - damper był dobrze ustawiony ale kropki dalej "skrzeczały" od czasu do czasu. Klucz potrafi się rozregulować, zwłaszcza przy częstym przenoszeniu. Jest to duże i ciężkie, ale zarazem delikatne urządzenie.

Podczas nauki zmieniaj sobie tempo. Inaczej grozi ci "zafiksowanie" na stałą długość kresek, bez względu na to jak szybko lecą kropki. Jest to nawet opisane w manualu Vibroplex. Denise Stoops bardzo ładnie nadaje, ale nawet u niej troszkę ten efekt wychodzi. Oczywiście 3:1 nigdy nie będzie ale trzeba się trzymać w miarę blisko wesoły Równomierne kreski w dobrych odstępach to największe wyzwanie.

Polecam się nagrywać i potem słuchać samego siebie w zwolnionym tempie (np. w programie Audacity) wszystkie wykoślawienia wychodzą jak na dłoni.

Chętnych na ćwiczenia zapraszam co niedzielę na 14,041 lub 14,021Mhz +/- QRM