"Arkusz Dionizego"
Zgłoszenie instalacji antenowej
Poprosiłem prawnika o opinię dla nas i zamieszczam ją tutaj jako swoją własną:

Na podstawie art. 147 ust. 1 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (j.t.Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150), zwanej dalej „Ustawą” prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia są obowiązani do okresowych pomiarów wielkości emisji i pomiarów ilości pobieranej wody. Emisją w rozumieniu ustawy (art. 3 pkt. 4) są wprowadzane bezpośrednio lub pośrednio, w wyniku działalności człowieka, do powietrza, wody, gleby lub ziemi substancje, energie, takie jak ciepło, hałas, wibracje lub pola elektromagnetyczne. Natomiast pola elektromagnetyczne to pole elektryczne, magnetyczne oraz elektromagnetyczne o częstotliwościach od 0 Hz do 300 GHz (art. 3 pkt 18 ustawy).

Urządzenia stosowane w służbie radiotelekomunikacyjnej amatorskiej emitują pola elektromagnetyczne, w związku z tym użytkownicy tych urządzeń podlegają obowiązkowi określonemu w art. 147 ust. 1 Ustawy. Natomiast zwolnienie określone w art. 147a ust. 1b pkt 2 dotyczy jedynie obowiązku wykonywania pomiarów przez akredytowane laboratorium, co oznacza, że służba radiotelekomunikacyjna amatorska może samodzielnie dokonywać pomiarów emisji.

Reasumując powyższe, art. 147 Ustawy wyraża ogólną zasadę, iż użytkowanie urządzeń emitujących do powietrza, wody, gleby lub ziemi - substancji, energii, hałasu, wibracji lub pól elektromagnetycznych wiąże się z obowiązkiem dokonywania pomiarów emisji.

Jednakże delegacja ustawowa zawarta w art. 148 Ustawy przewiduje, że minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, wymagania w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji. Zgodnie z art. 148 ust. 2 Ustawy w rozporządzeniu zostaną ustalone:
1) przypadki, w których wymagany jest ciągły pomiar emisji z instalacji;
2) przypadki, w których wymagane są okresowe pomiary emisji z instalacji albo urządzenia, oraz częstotliwości prowadzenia tych pomiarów;
3) referencyjne metodyki wykonywania pomiarów;
4) sposób ewidencjonowania przeprowadzonych pomiarów.

W chwili obecnej obowiązuje rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 4 listopada 2008 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody (Dz. U. Nr 206, poz. 1291). Wśród określonych w rozporządzeniu przypadków, zarówno dotyczących pomiaru ciągłego, jak i tych, w których wymagane są pomiary okresowe, brak jest wymagań dotyczących instalacji używanych w służbie radiotelekomunikacyjnej amatorskiej.

Z powyższego wynika, iż mimo istnienia ogólnego obowiązku dokonywania pomiarów emisji, użytkownicy urządzeń stosowanych w służbie radiotelekomunikacyjnej amatorskiej, ze względu na brak regulacji szczegółowych (wskazania konkretnych przypadków, w których wymagany jest pomiar emisji, określenia referencyjnych metodyk wykonywania pomiarów oraz sposobu ich ewidencjonowania) nie są zobligowani do prowadzenia pomiarów. Przedstawiony pogląd znajduje swoje potwierdzenie w doktrynie: z przepisów prima facie wynika, że obowiązek przeprowadzania pomiarów okresowych spoczywa na wszystkich podmiotach korzystających ze środowiska, a ciągłych - na wprowadzających do środowiska znaczne ilości substancji lub energię, bez określenia, kiedy ta przesłanka powinna zostać uznana za spełnioną. Patrząc jednak na te rozwiązania przez pryzmat ustawy jako spójnej całości, zauważymy, że w art. 148 ust. 1 ustawy zawarto upoważnienie dla ministra właściwego do spraw środowiska do wydania rozporządzenia określającego wymagania w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji. Dlatego obowiązki wynikające z art. 147 ust. 1 i 2 ustawy będą się konkretyzowały w sytuacjach określonych w akcie wykonawczym, na co wskazują również postanowienia art. 147 ust. 3 ustawy, że obowiązek pomiarowy może być związany z parametrami charakteryzującymi wydajność i moc instalacji lub urządzenia. (K. Gruszecki, Prawo ochrony środowiska. Komentarz, LEX 2008).

Brak obowiązku dokonywania pomiarów emisji czyni bezprzedmiotowymi wątpliwości co do konieczności dostarczania wyników tych pomiarów do właściwych organów.

Przedstawione stanowisko jest aktualne na dzień dzisiejszy.


  PRZEJDŹ NA FORUM