Rzężenie w głośniku
na 7000 kHz i antenie FD4
Petroniusz zerknij na stronkę do której podałem link jest tam wszystko opisane , masz tutaj to co najważniejsze a tyczy się twojego problemu :

Ponieważ antena ta zasilana jest niesymetrycznie, więc feeder zawsze będzie przewodził RF prąd w tzw. "common mode", czyli o takiej samej wartości i fazie w obu przewodach jako wynik niesymetrii. I jako taki będzie też oczywiście promieniował fale (oczywiście w polaryzacji pionowej). Promieniować oczywiście będzie cała jego długość aż do nadajnika. Rolą tego dławika jest niejako "odcięcie" pozostałej części kabla dla prądów "common mode". W pozostałej części pozostanie jedynie zasilający prąd w tzw. "differential mode" i jako taki zupełnie "niewidoczny" na zewnątrz. Całość będzie wtedy wyglądała jak litera "T" - której dolna cześć jest nigdzie nie podłączona a cała pionowa część jest zasilana od punktu złączenia. Jest to w istocie obrócona antena pionowa z przeciwwagą u góry. Przewagą tego rozwiązania jest fakt, że bardzo zła elektrycznie ziemia nie jest zupełnie wykorzystana i nie powoduje ogromnych strat.
Całość będzie promieniowała jako kombinacje polaryzacji poziomej (dobre dla łączności lokalnych) i pionowej (DX).
Dane tego dławika są w takiej sytuacji bardzo łatwe to wyliczenia. Jego reaktancja indukcyjna musi być przynajmniej 3 - 4 razy większa niż impedancja widziana przez feeder (nie ma oczywiście limitu od góry, poza wielkością i ciężarem) na najniższej częstotliwości, co jest XL = indukcyjność [uH] * 2 * PI * częstotliwość [MHz].
Indukcyjność jest łatwa do policzenia ze wzoru:

L = (d^2 * n^2) / (18 * d + 40 * l)

(d^2 oznacza "d do kwadratu" - niestety inaczej się nie da tego napisać a taka forma jest tutaj powszechnie przyjęta).

gdzie:

L = indukcyjność [uH]
d = średnica cewki pomiędzy środkami przewodów w calach
n = ilość zwojów
l = długość cewki, tez w calach

Zamiast klasycznej cewki jw. można w jej miejsce użyć odpowiednich rdzeni ferrytowych (np. Amidon z materiału "77" lub "73"), 4C6 czy F82.
Dla przykładu:
Używając rdzeni F82 RP 42x24x16.

Rdzenie te mają Al=120nH/zwój. Należy użyć trzech takich rdzeni, sklejając je w cylinder - wówczas Al wzrośnie do około 360nH/zwój
.
Płaszczyzny styku muszą być precyzyjnie oszlifowane tak, aby przyleganie było na całej powierzchni styku (użyć wodoodpornego papieru ściernego o ziarnistości 800 lub mniejszej). Należy następnie mocno ścisnąć przylegające do siebie pierścienie w imadle, lub skręcić śrubą (przygotowując wcześniej odpowiednie krążki np. z drewna). Ścisk musi być możliwie silny, ale zważywszy na kruchość rdzeni należy robić to z umiarem.
W miejscach styku rdzeni, na całym obwodzie, powstanie rowek, który należy wypałnić mocnym klejem np: POXIPOL.
UWAGA!!! MIĘDZY POWIERZCHNIE STYKU RDZENI NIE MOŻE DOSTAĆ SIĘ KLEJ.

Przez tak przygotowany pakiet rdzeni, należy przewlec minimum 10 zwoi RG58.
Cewka będzie miała indukcyjność: L=n^2 * Al = 10^2*360 = 100*360 = 36000nH = 36 uH.
Warunek jak wyżej też jest spełniony.

Jeszcze innym rozwiązaniem - być może najwygodniejszym, jest użycie rdzeni ferrytowych firmy Richco.
Dwuczęściowe ferryty w osłonie plastikowej na przewód okrągły firmy Richco typu: RI-RKCF-06-A5. Symbol katalogowy wg. TME.
Ferryty mają otwór wewnętrzny 6,5 mm (kabel RG58 i podobne). Przenikalność magnetyczna u=1000 (+-25%).
Zamiast cewki wykonanej z kabla RG58, jak sugerowano wyżej, można użyć dziesięciu takich rdzeni (jeden przy drugim).
Rdzenie należy zabezpieczyć przed ich z suwaniem się wzdłuż kabla, jak i zniszczeniem osłon plastikowych przez promienie ultrafioletowe.
Dobrym rozwiązaniem jest rurka termokurczliwa z klejem (stosowana w energetyce do mufowania kabli w ziemi).

Petroniusz skopiowałem to co najważniejsze i wkleiłem w swój post , zerknij na stronę przeczytaj cały artykuł i zaopatrz się w rdzenie nic innego Ci nie pomoże moim zdaniem.


  PRZEJDŹ NA FORUM