'Akcja Szkoła'
Kluby SP3PFQ, SP3PKA z inicjatywy "Krainy Wiedzy" Centrum Twórczego Uczenia - Uniwersytet Dziecięcy organizują

"AKCJĘ SZKOŁA"

Celem naszej akcji jest pokazanie dzieciom i młodzieży czym jest krótkofalarstwo. Nie podczas nudnych pogadanek, ale w rzeczywistej pracy przy radiu i prowadzeniu realnych łączności.

Zapraszamy wszystkie Kluby Krótkofalarskie w Polsce do przyłączenia się i do wzięcia udziału w tej inicjatywie.

Czas Akcji to 27 listopada od godziny 9:00 do 14:00. W każdym ośrodku który miałby chęci dołączyć do Akcji, potrzeba 2-3 osoby na miejscu i choćby dwie będące na nasłuchu, gotowe do podjęcia łączności z dzieciakami.

- Rozpoczynamy "bardzo krótkim" wstępem o tym, czym jest nasze hobby, zasadach prowadzenia łączności i etyce krótkofalarskiej.

- Następnie jeden z opiekunów poprowadzi [jedną/kilka] pokazową łączność na pasmach lokalnych [2 m, 70 cm] z kolegami którzy będą dyżurować przy stacjach w swoich domach. Po czymś takim, pierwsze odważne maluchy mogłyby spod znaków klubowych, próbować już swoich sił w rozmowach z tymi stacjami lub innymi chętnymi którzy się włączą do naszej zabawy.

- Z kolei jeśli warunki na to pozwolą, po takim "lokalnym szkoleniu" dzieci mogłyby próbować nawiązać łączność ze swoimi rówieśnikami bawiącymi się z innymi klubami na paśmie 80 m [oraz oczywiście z każdym życzliwym krótkofalowcem który odpowie na nasze zawołanie].

- Gdyby w kolejnych godzinach warunki były dobre, można by kontynuować pokazy i może nawet pozwolić na wykonanie łączności z zagranicą, na wyższych pasmach. Naoczne pokazanie dzieciom, że dzięki radiu amatorskiemu można porozmawiać z nieznajomymi dotąd ludźmi, niezależnie gdzie oni się w danej chwili się znajdują, miałoby niewymierny skutek edukacyjny oraz popularyzatorski.

Jakieś oficjalne spotkania - z "wykładem" o falach radiowych, początkach i rozwoju radiokomunikacji, a także krótkofalarstwa, o technice i zasadach pracy radiostacji amatorskiej mogłyby trwać również równolegle z pracą na stacji klubowej.

Wszystko oczywiście byłoby uzależnione od chętnych dzieci, stopnia ich zaangażowania, oraz opanowania umiejętności poprowadzenia w miarę poprawnego QSO. Wiele przykładów pokazuje, że dzieci szybko łapią wszelkie nowości, jeśli poda im się to w jak najbardziej ciekawy sposób.

Bardzo liczymy na odzew ze strony Klubów, jeśli wszyscy podejdą do tego z takim entuzjazmem, z jakim od pierwszego słowa chwyciła ta akcja u nas, to będzie można zdziałać cuda. aniołek

Bieżące informacje o akcji będą się ukazywać sukcesywnie na RADIOFORUM