Balun 4:1
Krzysiek, cokolwiek zrobisz, jakkolwiek byś nie podłączył tej delty (z balunem/bez, z transformatorem/bez), to i tak _jakoś_ będzie to działać - co ciekawsze - to "jakoś" _wcale_ nie musi oznaczać źle! Przy odrobinie szczęścia i zbiegu okoliczności będzie to działać całkiem nieźle! Dlaczego może się udać? wszystko zależy od długości falowej linii łączącej antenę z ziemią (długość fidera + kabla uziemiającego), a ściślej jej impedancji widzianej w punkcie zasilania anteny - na dowód że może być dobrze bez baluna polecam do przeczytania to:

http://www.w8ji.com/common_mode_current.htm

Jeśli jednak chcesz, żeby ta delta działała _dobrze_ podłącz ją zgodnie ze sztuką świadomie kontrolując/eliminując zjawiska szkodliwe. Polecam lekturę poniższych linków.

Przede wszystkim trzeba rozdzielić dwie rzeczy - "balun" i "transformator impedancji" to _funkcjonalnie_ dwa różne urządzenia (co nie wyklucza oczywiście, iż może być to _fizycznie_ jedno urządzenie)
Jeśli mówimy "balun" powinniśmy tym samym myśleć "balun prądowy", bo tylko taki tak naprawdę spełnia swoje zadanie, czyli tłumi/redukuje prąd asymetrii płynący po oplocie kabla koncentrycznego:

http://sp2swi.nawigator.biz/balun-napieciowy-pradowy.pdf
http://www.w8ji.com/transmitting_baluns.htm

Idąc tym tropem rozwiązaniem dla Ciebie jest balun prądowy 1:4, czyli połączenie dwóch balunów prądowych 1:1 w sposób jaki zaproponował pan Guanella w 1944r, czyli tak:



Obydwa baluny 1:1 powinny być identyczne (nawinięte na dwóch _osobnych_ i takich samych rdzeniach!), nawinięte linią o impedancji falowej ok 100 Ohm - dwa przewody emaliowane o średnicy ok 1mm spięte koszulką termokurczliwą co kilka cm są niezłym przybliżeniem. Fizycznie powinno wyglądać to tak:


(źródło: http://www.njqrp.org/qhbextra/8/8d.html


przykład komercyjnego wykonania tu:
http://www.balundesigns.com/servlet/the-78/4-cln-1-dual-core-current/Detail

Sporo artykułów w necie sugeruje, iż można taki balun nawinąć na jednym rdzeniu - nie będzie to działać dobrze (podobnie jak baluny napięciowe) z przyczyn wyjaśnionych tu:

http://www.vk1od.net/balun/gsc/
http://www.w8ji.com/balun_single_core_41_analysis.htm

Co do materiału na rdzeń - lepsze efekty uzyskasz stosując rdzenie ferrytowe (nie proszkowe) np 43 lub 73 Amidona, lub inne ferrytowe o podobnej przenikalności. Takie rozwiązanie będzie pracować szerokopasmowo dla całego KF.
Pozdrawiam,


  PRZEJDŹ NA FORUM