Kenwood TH-D74E
Oto moje zdanie. Gdy potrzebuję radia tylko do rozmowy - to wolę wziąć w teren tanie radio. Gdy się zniszczy lub zginie etc. mniejsza strata.

Gdy potrzebuję więcej "wodotrysków" APRS, D-STAR, GPS, Nasłuch CW, SSB, SDR, nagrywania dźwięku, etc., ... to wówczas używam THD74E lub THD72E. THD74A/E posiada różne funkcje i różnie można je konfigurować i różnie używać i łączyć (wirtualnymi kabelkami) ze sobą klocki. Długo mnie irytowało to podejście do "wirtualnych przewodów” , lecz po zrozumieniu działania – zaczęło dawać większe możliwości. W THD72A/E oraz THD7A/E włącznie GPS i odczytanie pozycji równało się z wykorzystaniem jej do wskazania położenia radiostacji poprzez APRS w terenie. W THD74A/E jest inaczej, poza włączeniem, należy wskazać, co ma wykorzystywać dane z odbiornika GPS.

GPS może być przyłączony np. do PC i jednocześnie można rozmawiać przez D-STAR i słuchać radia publicznego na WFM. Ot co mi teraz na szybko przyszło do głowy, a przecież możliwości różnych połączeń jest więcej. Można sygnały radiowe z APRS wysłać do wizualizowania na telefonie poprzez np. Bluetooth.

Kolejna ciekawostka, to można włączyć radio tylko jako GPS i loger, bez uruchamiania radiostacji.
Ostatnio użyłem THD74E (jako stacją automatyczną) do symulowania pracy naziemnej stacji podczas szkolenia uczniów do łączności z astronautą – w THD74 wykorzystałem złącze USB, VOX i wysokiej jakości nagrywanie. Wiecie ile czasu zaoszczędziło mi szukanie kabelków i łącznie wielu innych urządzeń, aby uzyskać to co tu miałem gotowe w jednym firmowym "klocku" JVC-Kenwood? Nie wspomnę o miejscu na biurku – THD74E zajmuje mniej miejsca ,).

Czy radio pracuje długo z akumulatora? Zależy co w nim jest włączone. Poczytajcie artykuły z naszych testów w ŚR 2019. Podaliśmy tam ile mniej więcej prądu pobiera radio w różnych konfiguracjach.

Jeszcze jedna ważna informacja jest taka, że podczas ładowania zielona ikona pełnej baterii z błyskawicą oznacza, że akumulator jest naładowany dopiero mniej więcej w połowie! Dopiero zielona bateria bez błyskawicy oznacza, pełne naładowanie akumulatora. Tak więc, jak o tym nie wiedziałem i wyłączałem w połowie naładowany akumulator, to faktycznie zabawa radiem kończyła się bardzo szybko. Ikona do połowy naładowanej baterii oznacza mniej więcej naładowania akumulatora w 1/3 lub 1/4 - sprawdźcie w artykule - nie mam go pod ręką, a nie chcę wprowadzać Was w błąd.

No i co jest oczywiste dużo lepiej jest ładować radiostację wyłączoną – m.in. dlatego, że ładuje się dużo krócej.

Zapewne na rynku są lub będą radiostacje o lepszych parametrach lub bardziej komuś odpowiadające. Ja nie zachwalam tych rozwiązań, tylko jakie ma możliwości - jednemu one nie odpowiadają, innemu bardziej przypadną do gustu. A może ktoś z moich opisów zaczerpnie inspirację i zacznie używać jakieś funkcje o których nie wiedział? Ja ciągle coś odkrywam z tym radiu, choć ostatnio już coraz rzadziej ,)

Wady: to np. brak pełnego dupleksu oraz pracy jako digi APRS - lecz do tego wykorzystuję THD72A/E.


  PRZEJDŹ NA FORUM