Płytki stykowe i uniwersalne drukowane
Praktyka
Płytka stykowa różni się od uniwersalnej tylko tym, że nie musimy nic lutować. Układ „ścieżek” na takiej płytce stykowej jest podobny jak na uniwersalnej, a zależy od modelu płytki. Po prostu wkładasz elementy i łączysz je "drucikami" wkładając w odpowiednie otwory wg. schematu ideowego i już. Nie warto tutaj kupować tanich egzemplarzy, ponieważ styki szybko ulegają uszkodzeniu, a jeszcze szybciej przestają trzymać element na swoim miejscu.

Tutaj masz różne:
http://www.tme.eu/pl/katalog/index.phtml#cleanParameters%3D1%26search%3Dp%25C5%2582ytka+stykowa%26bf_szukaj%3D+

Jeżeli natomiast chciałbyś zobaczyć jak działa wymyślony przez Ciebie układ na monitorze komputera to na początek zdecydowanie polecam oprogramowanie Multisim:
http://www.ni.com/multisim/
Oprogramowanie to jest o tyle dobre dla początkujących, ponieważ wyniki pomiarów można zobaczyć na wirtualnych przyrządach wyglądających na ekranie jak w rzeczywistości. A tu masz książkę do Multisima:
http://www.informatyczna.pl/index.php?strona,doc,pol,informat,82,0,47705,1,82,multisim._technika_cyfrowa_w_przykladach_,ant.html
A jak już nabierzesz wprawy z płytkami i układami i będziesz chciał cosik większego wykonać to proponuje się zaznajomić z oprogramowaniem "Altium Designer". Jest to potężne narzędzie, lecz osobiście gdy przychodzi mi wykonać płytkę nawet do jakiejś "pierdółki" to ciacham ją na Altium'ie.

Tyle ode mnie, a Tobie życzę dużo radochy ze zmontowanych układów!


  PRZEJDŹ NA FORUM