Zmiana W3DZZ na antenę pętlową
Czyli moje plany na najbliższe dni... jest sens?
Myslę, ze problem tkwi nie w kształcie anteny ( prostokat czy trójkat ) tylko w budynku

U mnie delta wisiał jakieś 6m nad ziemią tez z masztami w rogach działki i było OK powiem nawet że bardzo dobrze tyle tylko, że nie wokół budynku ale z tyłu za budynkiem i to może być znaczące.

Delta zaleznie oczywiscie od pasma promieniuje w miejscu gdzie u Ciebie stoi budynek i to może być problem.
Pamietaj też, ze antena tego typu zawieszona stosunkowo nisko ma inna (niższa ) opornośc i tu nalezy skorygować balun (lub nawet spróbowac zupelnie bez niego )

" Anteny w wersji delta pozioma wieszane były przeze mnie na różnych wysokościach od 6 - 20 m. Im wyższa wysokość zawieszenia, tym mniejszy wpływ ziemi na impedancję anteny i tym korzystniejsza praca anteny. W normalnych warunkach zawieszenia na wysokości około 20m impedancja zasilania anteny przy zasilaniu w rogu trójkąta wynosi około 120 Ώ. Potrzebny jest więc dla prawidłowego dopasowania do kabla 50 Ώ transformator-symetryzator (balun) o przekładni 1:2. Niskie zawieszenie powoduje obniżanie impedancji, co w niektórych przypadkach powoduje poprawę dopasowania anteny – wtedy nie stosujemy transformatora. W przypadku anten pętlowych problem niesymetrycznego zasilania praktycznie możemy pominąć. Symetryzacja anten ma duże znaczenie w przypadku dipoli otwartych. "

wiecej znajdziesz na :

http://www.sp-qrp.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=12

u mnie najlepiej pracowała bez baluna w najprostrzej wesji na 80m - niecałem 80m miedzianej elektrycznej linki w izolacji 2,5mm2 (dokładnie 78,5)

Taka zawsze mozna zrobic samemu i potestować nawet wieszając testowo na przypadkowych patykach - juz będziesz miła obraz jej skuteczności

Pozdrawiam

Włodek SQ6NLN


  PRZEJDŹ NA FORUM