GP-7 vs GP-7 DX
różnice
Antenę GP7 używam od 7 lat bez żadnych problemów,obecnie jest to antena rezerwowa,która została skutecznie zastąpiona dipolem obrotowym KR.GP7 jest zamocowana na maszcie który wystaje ponad płaski dach ok 4,5m.Maszt zrobiany z rury o fi 1" gazowej/czarnej.Masz + GP7 tworzą zespół który wspólnie pracuje na bardzo silnych wiatrach bez wiekszego problemu(maszt jest dla anteny sprężyną/mieszkam na szczycie wzgórza) tylko dlatego że nie zastosowałem żadnych odciągów.Antena GP7 zdecydowanie lepiej zdaje egzamin na silnych wiatrach od anteny GP7DX,gdzie odciągi są konieczne(zalecenie Waldka + opinie użytkowników).W/w zespól poległ niestety przy huraganie(ponad 150 km/h).Uszkodzeniu uległ maszt tylko dlatego że nie miałem odciągów,gdyby one były uszkodzeniu uległaby antena.Koszt naprawy masztu to ca 10 pln(koszt prądu do flexy i spawarki/czas naprawy ok 1h)natomiast koszt anteny to ok 1000 pln i czekania ok 3 tygodni.Kalkulacja jest prosta,dawać odciągi do GP7 czy nie,na pewno nie.W Twoich warunkach antena godna polecenia,na maszt rura stalowa o fi 1" jest ok.
Greg,SP2LIG