Uziemienie calej instalacji
poczatkujacy
Różnica między dwoma przypadkami to bezpieczeństwo. W starych instalacjach stosowano zerowanie. Obecnie instalacje są z oddzielnym przewodem neutralnym i ochronnym. Na poniższym rysunku widać podłączenie zasilacza do obu typów instalacji.
W pierwszym przypadku gdy zostanie uszkodzony przewód fazowy-szary (przepalony, przewiercony w ścianie...) zasilacz nie będzie działał. Gdy zostanie uszkodzony w zaznaczonym na czerwono miejscu przewód PEN - niebieski, prąd przepłynie przez transformator, pojawi się na PEN oraz na połączonym z nim ochronnym, czyli na obudowie !!! - do samo na innych zerowanych urządzeniach w domu w zależności od tego gdzie nastąpiło przerwanie.
W drugim przypadku takie niebezpieczeństwo nie istnieje.

cool

Oczywiście takie przerwanie może nastąpić w przed skrzynką rozdzielczą, przed punktem rozdziału. Dlatego w skrzynce punkt rozdziału z PEN na PE i N jest uziemiany i w przypadku przerwania PEN prąd będzie płynął między fazą, a uziemieniem nie powodując przejćia napięcia na obudowy urządzeń

Łukasz