SR6J i Echolink
SQ7RTR pisze
[quote]"Programy komputerowe w tym Echolink" nie podlegają regulacjom prawnym w świetle ustawy "Prawo telekomunikacyjne". W związku z tym UKE nie jest władne zajmować stanowisko (oceniać legalność) w tej kwestii.[quote]
Widzę, że Kolega SQ7RTR nie czyta tego co się pisze a pisze to co mu najbardziej odpowieda.
Napisałem wcześniej wyraźnie, że UKE nie zabrania używania komunikatora echolink tak samo jak GG czy Skype jeśli "łączność" odbywa się wyłącznie poprzez internet ale nie nikt z UKE czy też z PZK nie wypowiedział się oficjalnie czy krótkofalowcy mogą emitować swój sygnał radiowy z anteny do internetu czyli sieci telekomunikacyjnej. Dlatego też Pani Prezes UKE w swoim wywiadzie dla ŚR 5/2010 na zadane pytanie odnośnie echolinku:
Red.: W dobie Internetu szczególnie młodsi krótkofalowcy czekają na dopuszczenie do pracy Echolinku. Nasuwają się wątpliwości, czy sformułowania w krajowych przepisach dotyczące tego specjalnego łącza internetowego nie będą zbyt ciasne i dopuszczające tylko Echolink, czy też i inne podobne w tym aspekcie systemy, jak D-Star (też korzysta ze sprzężenia stacji przemiennikowych przez Internet, niezależnie od innych różnic) albo przyszłe, które dopiero się pojawią?
W wielu krajach czynne są stacje indywidualne, pracujące tylko w czasie obecności operatora i oferujące dodatkowe wejścia radiowe do sieci Echolinku - takie prywatne bramki echolinkowe (w spisach noszące często rozszerzenie -L). Krótkofalarstwo to z definicji służba eksperymentalna i ciekawe byłyby eksperymenty z przemiennikami-bramkami i dla innych emisji (na podobnej zasadzie pracują przemienniki SSTV, a w niektórych krajach systemy InterAce, ISSTV, wwwsstv i podobne). Czy zatem korzystanie z łączy echolinkowych będzie dozwolone tylko dla oficjalnych stacji przemiennikowych, czy i dla stacji indywidualnych je wspomagających?

odpowiedziała:
W UKE od stycznia br. prowadzone są prace, zainicjowane zresztą przez PZK, dotyczące dopuszczenia do użytkowania w służbie amatorskiej internetowego komunikatora Echolink.
Obecnie jest jednak za wcześnie na formułowanie wniosków, w jaki sposób zmienią się przepisy. Niewykluczone jest bowiem, iż szczegółowe warunki wykonywania służby radiokomunikacyjnej amatorskiej określone zostaną, zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy PT, w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw łączności. Najważniejsze jest, aby proces legislacyjny był w stanie nadążyć za zmianami technologicznymi.

Czyżby Pani Prezez UKE kłamała, nie była zorientowana co się w UKE robi i tym samym wprowadzała czytelników w błąd.
Wg mojej wiedzy od dnia udzielenia tego wywiadu, czyli wczesną wiosną tego roku nie ukazało się żadne rozporządzenie uwzględniające nowe warunki dla SA w tym dopuszczenie echolinku.
Marku SQ8MRD, tu nie chodzi tylko o osoby, które dają dostęp ale o indywidualnych nadawców, którzy podczas kontroli przez UKE stacji przekaźnikowej echolink są "wyłożeni" na przysłowiowym talerzu dla inspektorów.


  PRZEJDŹ NA FORUM