Zgloszenie instalacji antenowych - rozporzadzenie
Do Pawła sp7xft: Poniżej masz newralgiczne fragmenty ustawy POŚ (Dziennik Ustaw z 2008 r. Nr 25 poz. 150). Teoretycznie pomiary musisz wykonać (art. 122a POŚ), ale ważny jest art.147a punkt 1b podpunkt 2), który pozwala na to, aby krótkofalowcy nie musieli dokonywać pomiarów przy pomocy autoryzowanych laboratoriów. Dzięki temu, art. 3 pkt. 21) POŚ pozwala zastąpić pomiary analizami lub ocenami (np. wyliczeniami z arkusza Dionizego).

Odnośnie problemu, ile to kosztuje: chyba nic - niczego od urzędu się nie domagasz (nie potrzebujesz żadnej zgody, decyzji itp.), wykonujesz tylko obowiązek nakładany na ciebie ustawą. Taki sam obowiązek, jak złożenie rocznej deklaracji PIT, za który też przecież nie płacisz.

Jeżeli urzędnik zakwestionuje twoje zgłoszenie, to musi podać powód swojej decyzji, np wykazać, że wpisałeś nieprawdę i dopiero wtedy może ci coś zrobić. Jeżeli dokument będzie wyglądał wiarygodnie, poparty będzie prawami fizyki i uzasadnieniami, to nie powinno być problemów. Inna sprawa, że ta papierkologia jest dość pracochłonna, ale robisz ją tylko raz, a następnym razem ewentualnie powielasz... CB-ści mają gorzej - muszą tych pomiarów dokonać... Pozdrawiam.

Gienek SP4NKQ

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
(...)
21) pomiarze - rozumie się przez to również obserwacje oraz analizy;
(...)

Art. 122a. Prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia emitującego pola elektromagnetyczne, które są stacjami elektroenergetycznymi lub napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi o napięciu znamionowym nie niższym niż 110 kV, lub instalacjami radiokomunikacyjnymi, radionawigacyjnymi lub radiolokacyjnymi, emitującymi pola elektromagnetyczne, których równoważna moc promieniowana izotropowo wynosi nie mniej niż 15 W, emitującymi pola elektromagnetyczne o częstotliwościach od 30 kHz do 300 GHz, są obowiązani do wykonania pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku:
1) bezpośrednio po rozpoczęciu użytkowania instalacji lub urządzenia;
2) każdorazowo w przypadku zmiany warunków pracy instalacji lub urządzenia, w tym zmiany spowodowanej zmianami w wyposażeniu instalacji lub urządzenia, o ile zmiany te mogą mieć wpływ na zmianę poziomów pól elektromagnetycznych, których źródłem jest instalacja lub urządzenie.

Art. 147a. 1. Prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia są obowiązani zapewnić wykonanie pomiarów wielkości emisji lub innych warunków korzystania ze środowiska przez:
1) akredytowane laboratorium w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2087, z późn. zm.21)) lub
2) laboratorium posiadające uprawnienia do badania właściwości fizykochemicznych, toksyczności i ekotoksyczności substancji i preparatów nadane w trybie ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych (Dz. U. Nr 11, poz. 84, z późn. zm.22))
- w zakresie badań, do których wykonywania są obowiązani.
1a. Prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia, posiadający certyfikat systemu zarządzania jakością, mogą wykonywać pomiary wielkości emisji lub innych warunków korzystania ze środowiska, do których wykonywania są obowiązani, we własnym laboratorium, pod warunkiem że laboratorium to jest również objęte systemem zarządzania jakością.
1b. Przepisów ust. 1 i 1a nie stosuje się do wykonywania pomiarów:
1) ilości pobieranej wody, do których są obowiązani prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia;
2) wielkości emisji, do których jest obowiązana służba radiokomunikacyjna amatorska w rozumieniu art. 2 pkt 37 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.23)).
2. Jeżeli prowadzący instalację jest obowiązany do prowadzenia ciągłych pomiarów wielkości emisji, powinien zapewnić możliwość automatycznego ciągłego zapisu wyników przez przyrząd pomiarowy.


  PRZEJDŹ NA FORUM