SR3P prace konserwacyjne
Ciąg dalszy prac pozbawił nas jakichkolwiek złudzeń.
Niestety prawie 25-letni duplekser stracił już dawno swoje parametry. Elementy służące do strojenia jak i gniazdka antenowe są pordzewiałe, skorodowane.
Jednej rury - filtru w ogóle już nie dało się zestroić. Z kolei w dwóch kolejnych rurach brak styku gniazdo antenowe - wnętrze dupleksera. Po poruszeniu gniazda wykresy na analizatorze "wariują".
Parametry separacji jakie udaje się uzyskać na duplekserze są bardzo mizerne i nie pozwalają na prawidłową pracę tak naszego przemiennika jak i urządzeń profesjonalnych równocześnie (148 i 167/168MHz), którym przemiennik przeszkadza.
Maksimum jakie udało się osiągnąć to około -30dB co w przypadku pasma dwumetrowego, tak bliskiej odległości anten jak i obecności urządzeń profesjonalnych jest wartością 3 krotnie za małą!
Takie ustawienie wprowadza ponad 5dB tłumienia podczas nadawania, SWR 2, przy mocy wejściowej 8W wychodzi około 3W. Nadajnik wprost gotuje się.
Przed naszą pierwszą wizytą z urządzenia wychodziło 20W a za duplekserem było 10W, mimo dwóch wentylatorów nie można było ani chwili utrzymać palca na dużym radiatorze przemiennika.

Tymczasowo zostały podłączone moje prywatne motorole GM900, filtry zestrojone są po dwa w tor nadajnika i odbiornika, w kabel antenowy wchodzi poniżej 4W.

W związku z dużym SWRem, otwieraniem przemiennika przez zakłócenia, jak i zakłócania naszym urządzeniem służb profesjonalnych na razie SR3P został zblokowany CTCSSem 110.9Hz. Do czasu rozwiązania problemów z SR3P, przemiennik SR3X pozostanie uruchamiany nośną.

Rozwiązania są dwa, zakup nowych duplekserów i inne ustawienie anten lub zmiana lokalizacji. VXR-5000 u mnie zabieram się dziś za jego ustawianie.


  PRZEJDŹ NA FORUM