Pomiar baluna 1:9
    SP5WAR pisze:

      SP6CC pisze:

      Nie przykładając się zbytnio, w dziesięć minut skleiłem i pomierzyłem taki układ.
    Pomiar wykonuję w identycznym układzie, tylko zamiast potencjometru mam dwa równolegle połączone oporniki (to miałem pod ręką).

    Jakie są parametry (rdzeń, rodzaj przewodu, liczba zwojów) baluna ze zdjęcia?

      sp9nrb pisze:

      1. Sprawdź czy w twoim mierniku masy portu 1 i portu 2 są połączone czy nie. Jeżeli są połączone to masa miernika powoduje dodatkowe połączenie, które zmienia układ pomiarowy. Albo inaczej. Przewód z portu 2 wykorzystaj tylko żyłę gorąco masę zostaw w powietrzu.
      Powinny być napięcia równe ale w przeciw fazie.
      JAK
    Mierzę balun podłączony do portu 1, ze sztucznym obciążeniem ok. 450 Ω,,. W analogicznym układzie jak SP6CC (przejściówka podłączona bezpośrednio do portu analizatora zamiast przewodu, zwykłe rezystory zamiast potencjometru). Stąd pewnie nie mogłem dojść jaki wpływ miałoby połączenie środka uzwojenia z masą na wyniki pomiarów, bo po stronie 450 Ω,, masa nie jest z niczym połączona. Niestety nie dam rady pomierzyć trasnmitancji/tłumienia - nie mam ani oscyloskopu ani sond czy drugiego baluna 1:9 o znanych parametrach.

    Generalnie, jakbym na swoim balunie zobaczył charakterystykę SWR w funkcji f taką jak SP6CC, to bym się cieszył. Widzę, że sprzedano mi coś niezgodnego z opisem (na szczęście za niewielkie pieniądze).


1. Masa do której jest podłączona zworka jest połączona z masą wejścia nóżkami gniazdka i przelotkami. 2. Jeżeli przetniesz tę zworkę, to uzyskasz taki sam układ jak sp6cc.
JAK


  PRZEJDŹ NA FORUM