Dziwne zachowanie anteny mobilowej KF
???
Chyba ktoś sobie jaja robi.

W przypadku podstaw magnesowych pojemnością sprzęgającą podstawę z karoserią samochodu jest kondensator którego jedną okładziną jest podstawa magnesowa zaopatrzona w folie aluminiową przykrytą gumową osłoną a drugą okładziną jest blacha samochodu na której stoi podstawa. Tak jak wspomniał jeden z kolegów ważne by ta pojemność była jak największa (magnes o dużej średnicy).
W przypadku niskich częstotliwości może być to problem - widziałem w sieci zdjęcie uchwytu do anteny na pasmo 80m składającego się z trzech podstaw ustawionych w trójkąt i połączonych płaskownikiem.
Istotne jest to ze większość obecnie oferowanych podstaw nie ma na spodzie folii aluminiowej połączonej z masą kabla - to właśnie powoduje problemy nawet na wyższych pasmach (np 28MHz).
Dodawane przez niektórych producentów folie aluminiowe samoprzylepne (np. do podstaw anten cb ML-145 Sirio) są totalną pomyłką ponieważ warstwa kleju sama z siebie jest izolatorem i tak naklejona folia zachowuje się jako oddzielna okładzina i jeszcze bardziej zmniejsza pojemność (drugi kondensator w szeregu). Nadaje się ona jedynie do wyrzucenia a stosować trzeba folię najlepiej w wersji do pieczenia (jest grubsza) i naklejać w taki sposób by klej nie izolował tej foli od metalowego korpusu podstawy. Podkłada gumowa powinna być możliwie cienka aby obie okładziny były jak najbliżej siebie i dawały maksymalną możliwą pojemność.

Sławek


  PRZEJDŹ NA FORUM