uziemienie dla trx
Dzięki użytkownikowi Sarwil za wyjaśnienie i poprcie mojego opisu. Ja mam uprawnienia SEP do 1 KV oraz w trakcie szkolenia pomiędzy wykładowcamy oraz elektrykami o dużym stażu pratycznym występują różnice w poglondach w wykonywanym zawodzie. Pamiętajcie trzeba przestrzegać przepisów ale wykonywać zawód z praktyką i doświadczeniem to decyduje o niezawodności dzałania i nieraz trzeba odstapić od bzdurnych teoretycznych przepisów w zasadzie część wykładowców to są teoretycy uczelniani nieraz elektryk po dobrej szkole technicznej ma więcej coś do powiedzenia bo kieruje się praktyką i nieraz po tyłku dostał jak coś sknocił. Tak bywa różnie z naszymy politykamy nieraz coś spaskudzą a my ich wybieramy. Odnośnie kolegi SQ7LOW pomiętaj masz anteny na dachu o ile wystąpi bezposrednie wyładowanie statyczne o bardzo dużym ładunku w czasie mikrosekundy to zero o przekroju 2.5 mm2 wyparuje. Taki przypadek mieli koledzy co uziemiali linką miedzaną o przekroju 6 mm2 maszty radiowe RSŁA bo taniej a zapomieli o wykonywanych zasadach instalacji odgromowej ponieważ byli monterami TPSA po wykształceniu telekomunikacyjnym a niektórzy nawet hydraulicy i taki masz babo placek (za tym plackiem czarny ślad na ścianie. Pamiętaj wyładowanie atmosferyczne to ładunek w mikrosekudzie o prądzie w mega amperach i napięciu w mega woltach. Policz teraz moc jaką przenosi przewód. Taki przewód miedziany o podanym przekroju ma prawo wyparować do samego uziomu. Kłania się metalurgia. Teraz może ktoś napisze o metalurgi z kolegów co się biegle znają zjawisko topnienia i parowania metali i zachowania w określonych temperaturach. Pisałem to porzednio ale powtarzam do zrozumienia.
Pozdrawiam.