Pomiar baluna 1:9
    SP5WAR pisze:

      sp6ab pisze:

      Ten unun może być kiepski ale czy zastosowałeś rezystory bezindukcyjne jako obciążenie?
    Rezystory podłączone bezpośrednio do portu VNA dają SWR ok. 8,85 stały w całym paśmie, w którym wykonuję pomiary. Więc zakładam, że są one bezindukcyjne. Idealnych 450 Ω,, nie dobierałem, ale błąd na poziomie 2% jest dla mnie nieistotny.

      sp9nrb pisze:

      Ten unun nie przenosi więcej jak 1 W mocy. Schemat nawinięcia dotyczy czego innego niż jest w opisie. Opornik po stronie wtórnej może całkowicie deformować pomiary (ten opornik ma za zadanie pochłaniać moc w przypadku asymetrycznego podłączenia dipola). Po drugiej stronie płytki musi być zworka. Usuń ją lub przełacz na jedną z końcówek wtórnego. Środek musi być niepodłaczony (w powietrzu).


    Real foto powyżej. Czyli mam przeciąć zworkę na spodniej stronie płytki? Czy łączyć wtedy jedno z wejść po stronie dużej impedancji z masą układu?

      antek pisze:

      Nie ma się czego czepiać, do 14MHz wygląda, że pracuje prawidłowo.

    Według opisu miał pracować od 160 m do 6 m. Więc również przy większych częstotliwościach. Na innej aukcji tego samego sprzedawcy wyniki pomiarów są dużo lepsze: https://pl.aliexpress.com/item/4001163905040.html?spm=a2g17.12010615.8148356.8.2d98569fu9mmOT
      antek pisze:

      Pasmo przenoszenia i tłumienie można sprawdzić w przybliżeniu metodą techniczną łącząc dwa takie same ununy szeregowo (po stronie wysokiej impedancji) a wrota analizatora dołączyć do złącz SMA ununów. Wyniki tłumienia należy matematycznie podzielić przez 2. Ta metoda pomiaru nie jest idealna, ale daje dostateczny pogląd na sprawę.
      Oczywiście rezystora zamykającego 450R nie montujemy przy takim pomiarze.
    Niestety mam tylko jeden egzemplarz. A szkoda, bo wyniku takiego pomiaru też jestem ciekawy.


Tak

Sp9nrb


  PRZEJDŹ NA FORUM