Radmor FM306 R-2432
Układ blokady szumów działa na podstawie wzmacniania częstotliwości około 11 kHz w obwodzie rezonansowym bloku m.cz. Jeżeli radiotelefon nie posiada czułości, to poziom szumu z p.cz. jest mniejszy i układ blokady nie ma wystarczającego poziomu napięcia m.cz. aby poprawnie pracować. Sprawdź poziom sygnału z bloku generatora odbiornika sondą w.cz.oraz poziom w.cz. na powielaczu x 2 w płytce głowicy. Słaba czułość może być spowodowana właśnie brakiem odpowiedniego poziomu sygnału w.cz. z generatora na I mieszacz. Być może uszkodzeniu uległ rezonator kwarcowy w bloku generatora. Można pomierzyć poziomy sygnału z generatora dla poszczególnych kwarców i porównać. Częstym uszkodzeniem są również oberwane druciki cewek obwodów 465 kHz w bloku p.cz. co powoduje brak czułości bloku p.cz. a w konsekwencji tępy odbiornik. Podsumowując jeżeli p.cz nie ma czułości i nie będzie dobrze "szumieć" ( np. rozstrojone obwody dyskryminatora FM) to blokada również nie będzie pracować. Wymianę tranzystorów w bloku m.cz. odpuść jeżeli odbiornik jest tępy. Taką operacją można jedynie pogorszyć sytuację.