Odbiór promieniowania podstawowego z kosmosu
- na jakiej częstotliwości można odbierać te sygnały, w jakich porach i z którego kierunku (ze środka kosmosu?). Czy można słuchać normalnie na SSB lub AM czy należy mieć inny odbiornik lub jakoś je dekodować?

Promieniowanie przestrzeni kosmicznej zajmuje niemal całe spektrum fal radiowych. Wystarczy włączyć odbiornik radiowy lub telewizyjny, odstrojony od ludzkiego źródła sygnału. Większość tych szumów będzie pochodzenia kosmicznego. Mamy zatem odbiornik promieniowania kosmicznego w każdym domu choć jego detekcja nie jest imponującym eksperymentem. Promieniowanie to pochodzi ze wszystkich stron przestrzeni kosmicznej (zwłaszcza mikrofalowe promieniowanie tła - z samej definicji). Dla początkującego radioastronoma, znacznie ciekawszym doświadczeniem będzie detekcja promieniowania silniejszych radioźródeł, jak słońce, księżyc, Jowisz czy droga mleczna. Warto też pamiętać, że sygnały kosmiczne mają wyłącznie charakter szumowy. Nie ma tam oczywiście żadnej modulacji. W praktyce stosuje się zatem odbiorniki mocy całkowitej szumów czyli detektory, które mierzą tak naprawdę zmiany amplitudy sygnału w danym paśmie częstotliwości.

- jak to było nadawane skoro oczywiste jest że nadawca nie posiadał radiostacji (z uwagi na to że cywilizacje nie mogły się jeszcze rozwinąć i wymyślić odpowiednie urządzenia)

Oto pytanie na które wciąż szukamy odpowiedzi jęzor Na tę chwilę trzymamy się teorii wielkiego wybuchu. Jeśli chodzi o inne radioźródła to bywa różnie. Słońce czy planety emitują tzw. promieniowanie synchrotronowe związane z ruchem elektronów, czyli powodowane w sposób mechaniczny. W galaktykach źródłem szumu są najczęściej chmury zjonizowanych gazów (jak łatwa to detekcji, emisja wodoru w drodze mlecznej).


- dlaczego sygnały są dalej możliwe do odebrania, a nie można na paśmie usłyszeć np.QSO lub programu radiowego sprzed paru lat gdyż fala dawno już "straciła się" ?

Fala się nie straciła (przynajmniej nie ta na mikrofalach) ale prawdopodobnie opuściła naszą małą planetę i ruszyła dalej (jak we wstępie do filmu Kontakt - polecam obejrzeć... do połowy jęzor) Promieniowanie kosmiczne pokonuje odwrotną drogę od radioźródła, którym dla promieniowania tła - jest z definicji cały wszechświat.


- może ktoś lub coś nadaje to aktualnie, a my myślimy że to jest promieniowanie sprzed milionów lat?


Bardziej prawdopodobne, że jesteśmy symulacją komputerową u wielkiego budowniczego świata. Taka emisja wymagałaby wielkiego wysiłku przy minimalnej frajdzie. Ktoś robiłby sobie żarty (wątpliwej jakości, zwykły szum, żeby chociaż jakaś muzyka to była) z kilkuset osób na świecie, które są tym zainteresowane.

W każdym razie - na początek zabawy z radioastronomią wystarczy zwykła antena satelitarna z LNB do którego podłączyć możemy detektor z jakimś miernikiem (choćby miernik mocy do ustawiania anten satelitarnych). Setup za maksymalnie 100 zł i będzie już trochę zabawy. Jeszcze więcej to RTL SDR i odbiór linii wodoru na 21 cm (1420 MHz).


  PRZEJDŹ NA FORUM