Automatyczny skrzynka (tuner) antenowa dla QRP
    RV12P2000 pisze:

      sp9nrb pisze:


      Tylko zapomniałeś lub nie uwzględniłeś, że prądy bierne płyną przez rzeczywiste elementy szczególnie cewki, które posiadają także rzeczywistą rezystancję. Jeżeli uwzględnisz jeszcze, typową dobroć roboczą skrzynki to masz prądy 10 razy większe niż doprowadzone. Prosty rachunek rezystancja cewki 0,1 ohm prąd doprowadzony 50 V 1 A prąd bierny w układzie skrzynki QxI=10A strata mocy IxIxR= 10x10x0,1 = 10 W. Tu masz odpowiedź dlaczego jak najmniejsza indukcyjność i dlaczego cewki w skrzynkach antenowych nawija się płaskownikiem miedzianym.
      JAK

    Jak te prądy bierne płyną przez rzeczywistą rezystancję??? To jest kompletne mieszanie pojęć. Jeśli masz źródło napięcia sinusoidalnego podłączone do rzeczywistej cewki, której schematem zastępczym będzie szeregowe L i R, to przez cewkę płynie jeden rzeczywisty prąd przesunięty w fazie względem napięcia. Można ten prąd względem napięcia opisać modelem matematycznym złożonym z prądu biernego i czynnego, co nie znaczy że to są jakieś oddzielne prądy etc, a już na pewno nie płyną oddzielnie przez L i R. Na R wydzieli się rzeczywista moc, na elemencie L zaś nie. Straty w skrzynce mogą wynosić do 100%, ale raczej nie więcej. Sensowne i realne są straty na poziomie powiedzmy 10%, czy to będzie 5 czy 500W.


A ty o zasadzie super pozycji słyszał? Bo sam zaczynasz z tego korzystać a innym zabraniasz? Celem przykładu było wyjaśnienie skąd się biorą straty a ty zaczynasz dywagacje. I to co gorsza piszesz co ci się wydaje. Czy ja napisałem gdzieś o stratach większych niż 100%? W tym przykładzie straty wynoszą 10 W czyli 20%.

JAK


  PRZEJDŹ NA FORUM