Raporty S9+60 decybeli w FM to bzdura?
Czy S-Metr oszukuje, czy tak ma być?
Dyskusja idzie ostro tylko o czym?
Najpierw sygnał. FM fala modulowana po fazie (lub częstotliwości) przy stałej maksymalnej amplitudzie.
CW przy naciśniętym kluczu maksymalna amplituda puszczonym zero. Średnie napięcie zmienia się w zależności stosunku kropek, kresek i przerw.
SSB zmienna amplituda i częstotliwość. Mamy tu moc szczytową sygnału jak i średnią w przerwach amplituda równa zero.
AM zmienna amplituda i częstotliwość mamy maksymalną i średnia amplitudę sygnału. W przerwach mówienia idzie nośna mniej więcej połowy amplitudy maksymalnej.

Jak jest zdefiniowany i kalibrowany S-meter. Najczęściej jest to określone napięcie, odniesione do gniazda antenowego odbiornika. W domyśle przyjmujemy falę ciągłą o stałej amplitudzie. Czyli naciśnięty klucz telegraficzny i z dużym przybliżeniem emisja FM. Inne emisje potrzebują ostrej korekty.

Pomiar. Jedyny uczciwy pomiar to pomiar oscylografem. Mamy przebieg na ekranie i możemy określić co nam potrzeba.
Wiele S-metrów to woltomierze szczytowe uśredniające o różnej stałej czasowej całkowania. I teraz w zależności od emisji parametry te muszą być na nowo definiowane (ustawiane). Inaczej pomiary będą niewiarygodne. Dla przykładu taki s-meter dla naciśniętego klucza pokaże 100 mV a dla serii kropek pokaże 50 mV.

Odbiornik z S-metrem nie spełnia warunków miliwoltomierza w.cz. szerokopasmowego jak i selektywnego. Inna rzecz to w starszych konstrukcja wzmocnienia i tłumienia były sztywne i tylko przełączane. ARW stanowi dodatkowy parametr zmienny psujący dokładność. Inny problem, że na S-metrze musiał by być przełącznik emisji lub w odbiorniku system komputerowy obrabiający sygnał i podający wynik.

Dokładność pomiaru. Sama definicja skali S bardzo mocno ogranicza oczekiwaną dokładność. 1S odpowiada 6dB. Nawet przy interpolacji połowy działki to będzie 3 dB czyli około 1,4 raza czyli 140%). Pytanie czego oczekujemy. S-metr to nie urządzenie pomiarowe a wskaźnik.

Od czego zależy czytelność. Czytelność nie zależy od ilości S-ów na wskaźniku a od stosunku sygnału do zakłóceń. Co z tego że sygnał jest S=9 a zakłócenia Z= 9 + 20dB. Przy takiej sytuacji zakłóceniowej nie pogadasz.



  PRZEJDŹ NA FORUM