Automatyczny skrzynka (tuner) antenowa dla QRP
    sp9fys pisze:

    Zdaje się, że Twoje uwagi wynikają z niepełnego rozumienia konstrukcji "typowej" skrzynki automatycznej i stąd przekonanie jakoby skrzynka "trój-gałkowa jest lepsza".
    Typowa skrzynka automatyczna pracuje w układzie L i tam zestrojenie SWR 1:1 może nastąpić tylko w jednym wariancie (stosunku) L i C. Jest to jednocześnie punkt maksymalnej sprawności transferu mocy.
    Skrzynki "trójgałkowe" pracują w układzie T i elektrycznie są filtrami górnoprzepustowymi w odróżnieniu od skrzynek dolnoprzepustowych L.


1. "Skrzynki trógałkowe" moga pracować w układzie filtra dolno i górno przepustowego.
2. Układ pracy (L, Pi, T) ma się nijak do dolno/górno przepustowości filtra.

    sp9fys pisze:


    W skrzynkach T dopasowanie SWR 1:1 można uzyskać przy różnych wartościach L i C. Skrzynka pracuje optymalnie (z największą sprawnością) gdy dopasowanie następuje przy najmniejszej możliwej do nastawienia indukcyjności.

Wątpie. Prosze o uzasadnienie powyższej tezy.


    sp9fys pisze:

    Straty mocy w skrzynkach obu typów mogą być znaczne - dużo większe od anonsowanych 15% i raczej nie wynikają one (zakładając, że są zbudowane porządnie) z "zastosowania wielu dodatkowych elementów" lecz zależą w dużym stopniu od wielkości składowej biernej impedancji systemu antenowego i stopnia jej transformacji.

W składowych biernych nie występują straty mocy czynnej. Kolega próbuje przeforsować nowy rodzaj fizyki.


  PRZEJDŹ NA FORUM