Lampa Q1P
Swego czasu zajmowałem się nadajnikami, w których ta lampa była w stopniu mocy.
Lampa wymaga ciągłego i intensywnego chłodzenia silnym strumieniem powietrza przez kanały "czapki" anody. Dobre chłodzenie wymaga wentylatora promieniowego o mocy co najmniej 200W i najczęściej jest to silnik trójfazowy. Mniejsze wentylatory (o mniejszym przepływie) najczęściej powodują przedwczesne zniszczenie lampy. Nie wolno dopuścić do sytuacji, gdy jakikolwiek zewnętrzny element lampy ma temperaturę wyższą niż 150 stopni C.
Standardowe napięcie anodowe to ok. 2500V (max 3,3 kV), siatka druga to ok 350 V, siatka pierwsza to około -50 do -70V. Lampa pracuje najlepiej w klasie AB2 bez prądu siatki przy prądzie anody od 0,6 do 1A.
Podstawowa trudnością budowy wzmacniacza na tego typu lampach to podstawka i sposób mocowania z wentylacją. Lampa musi pracować w pozycji pionowej, układy zasilania muszą posiadać system automatyki i zabezpieczeń załączenia napięć anodowych, kontroli przepływu powietrza oraz kontroli czasowej załączania i wyłączania zasilania i żarzenia. Standardowo lampa oddaje 1kW mocy wyjściowej i nie ma sensu budowanie na niej wzmacniacza o mocy np. 300W przy mocy żarzenia na poziomie 80W i wentylacji 200W
Dla mocy rzędu 1 kW trzeba dysponować trójfazowym zasilaniem, zrobienie zasilacza o tolerowanej sprawności w układzie jednofazowym jest dość trudne, o ile wykonalne.


  PRZEJDŹ NA FORUM