Które wybrać Kenwood TH-74E czy Yaesu FT-3DE
Ciekawy temat, lecz trudny, gdyż to jedna i ta sama osoba powinna "pobawić się" jedną i druga radiostacją. Co z tego, że doskonale znam TH-74E/A firmy Kenwood JVC (tak mi się wydaje), jak nie mam odniesienia do FT-3DE. Z ciekawością obejrzałem ten film aby mieć podstawowe pojęcie o radiostacji FT3 firmy Yeasu, i poniżej zrobię wyciąg z tego co ja zrozumiałem z wypowiedzi K6UDA.

Co do filmiku https://youtu.be/ndw2vcVcUSM, to właściwie do 4 minuty są informacje, że jest posiadaczem obu radiostacji prawie od czasów ich dostępności na rynku, czyli THD74A od kilku lat, a FT3 od trzech tygodni (w momencie nagrywanie tego filmu). Obie radiostacji kupił za własne pieniądze odpowiednio 600 i 450 baksów.
THD74A jest trójzakresowy, FT3 dwuzakresowy (2m i 70cm) -w wersji europejskiej i w Polsce nie ma znaczenia. Wygląd: THD74 to "brzydki klocek", FT3 ma wygląd "seksy".
Później do 5:47 radiostacje (chyba ich wygląd, bo takie jest pytanie na początku) oceniają Jego koledzy z klubu i wychodzi 7:3 głosów na rzecz seksowności wyglądu FT3.
Następnie podsumowanie testu żywotności baterii. Wynika z niego, że FT3 pracował w sposób ciągły 13 godzin. Pytanie czy obie radiostacje miały podobne parametry użytkowe - praca na dwóch pasmach 70cm i 2m APRS. THD74 pozwala mu na 5-6 godzin pracy. Dlatego autor filmu, zabiera ze sobą w teren drugą naładowaną baterią do THD74A. To co pokazuje na fotce - pół baterii na grafice, to według mnie jest mniej więcej 60% od pełnego naładowania, czy 30% naładowania baterii.

Od mniej więcej siódmej minuty jest omawiany odbiornik szerokopasmowy. FTD74A ma "prawdziwy szerokopasmowy odbiornik" np. słuchać CW na 20m. Można odbiornik ustawić na dowolna emisję. Natomiast na FT3 można słuchać międzynarodowych stacji pogodowych na KF (pokazano 9.650AM, 9.735 AM, 5.990AM, 9.575AM 9.675 AM) pasmo morskie, lecz jeśli chcesz posłuchać prawdziwego KF, to tego nie zrobisz. Podsumowanie (8 minuta) FT3: AM, FM, C4FM vs. THD74A: FM, AM, D-STAR, LSB, USB, CW.

Jakość dźwięku: FT3 jest zdecydowana poprawa dźwięku przez głośnik w radiostacji w porównaniu do (Jeśli dobrze zrozumiałem to) FT2. Czy jakość jest tak dobra jak w FT70 (??), to nie może tego powiedzieć, gdyż FT70 pozbył się w grudniu - o ile dobrze zrozumiałem. THD74A ma fantastyczny dźwięk oraz ma sześciopasmowy korektor dźwięku, który można dostosować do swoich potrzeb.

Obie stacja mają kolorowe piękne wyświetlacze, jednak na THD74 jest więcej informacji. FT3 ma wyświetlacz też piękny kolorowy i dodatkowo dotykowy, lecz aby dostać dodatkowe informacje, jeśli dobrze zrozumiałem trzeba przebrnąć przez menu.

Na koniec podkreśla, że ocena jest subiektywna, oraz podkreśla, że THD74A ma D-STAR, a FT3 ma Fusion-Wiresx. Cieszy się, że sam nie musi podejmować wyboru które radio jest lepsze.

Zdaniem autora filmu radio Kenwood JVC jest technicznie lepsze, ma więcej funkcji niż Yeasu, lecz ponownie podkreśli, że Yeasu jest bardziej seksowne, które ma bardzo seksowne funkcje, jest mniejsze, ma duży piękny ekran z dużymi cyframi.

KONIEC OPISU FILMU.

Według mnie to taki bardzo ogólny test, a właściwie porównanie.

Według mnie to zależy co chcesz mieć w radiostacji i do czego używać . THD74A/E nie ma pełnego dupleksu (mają THD7A/E i THD72A/E) i nie ma opcji digipitera (ma TH72A/E). Ma za to dobrze działający VOX. Doskonałą funkcją w THD74A/E jest możliwość nagrywania łączności z jednego VFO. Przydaje się to np. podczas szkolenia młodych ludzi na KF, słuchasz ich pracy i nagrywasz, lub podczas łączności w terenie, które po powrocie do domu możesz sobie zapisać – znaki stacji.

W THD74A/E w porównaniu do swoich poprzedników zmieniła się idea obsługi radiostacji, polegająca na tym, że nie wystarczy włączyć jak poprzednikach np. GPS, aby odbierać z niego sygnał przez radio z APRS. Tu radiostacja to kilka osobnych klocków które łączy się w menu programowo – np. włączasz GPS a sygnał wysyłasz przez złącze do komputera, a radiostacja nadaje pozycję zapisaną z pamięci.

Ciekawą cechą w radiostacji są obiekty. Możesz sobie zapisać pozycję jakiegoś punktu i nadawać ją jako obiekt droga radiową, a sam możesz dalej przemieszczać się podając radiowo swoja aktualną pozycję.

Inną ciekawą funkcją jest powpisywanie sobie części wiadomości i łączenie ich w całość podczas pisania. Np. 1: Jadę, 2: samochodem, 3: rowerem, 4: pociągiem, 5: autobusem. Pisząc wiadomość wstawiasz informację z 1 i wybierasz do tego jedną z 2-5, na koniec można coś dodać, np. podpis z jeszcze innej komórki, i wyślij. To jako przykład.

Wiecie to są też takie smaczki, które odkrywa się poprzez godziny używania radiostacji. Np. kolorowy wyświetlacz, można używać w dzień bez podświetlenia. Ponadto można ustawić sobie białe tło – niestety przy tej funkcji chyba traci się informację (nie pamiętam z głowy) czy wyświetlane na żywo informację pochodzą z D-STAR, z APRS czy zwykłego FM – z każdego z nich komunikaty są w innym kolorze.

Faktem jest, że jadąc samochodem zdarzało mi się, że czcionka na wyświetlaczu była za mała - np. gdy jechałem samochodem na orientację na punkt np. inną stację z APRS.

Dla mnie często mankamentem było wyjście z odbiornika szerokopasmowego i powrót do pracy w zakresie dwuzakresowym – lecz jak kilka razy się poirytowałem (i straciłem dużo czasu), to teraz już jakoś to ogarniam (lecz jest to mało intuicyjne miejsce, szczególnie jak po kilku dniach włączasz radiostację po używaniu odbiornika i chcesz coś szybko zrobić). Odbiornik ten w połączeniu z różnymi trybami pracy pomagał mi kilkanaście razy w momentach o których nawet o tym nie pomyślałem jeszcze przed pierwszym "spotkaniem" z tą funkcją w tym radiu. Np. wykorzystywałem stację jako SDR i sam sobie mogłem dostroić szerokość FM.

THD-74A/E posiada wewnętrzną anteną ferrytową, którą można używać w zakresie (o ile dobrze pamiętam 10MHz) lub wybrać złącze SMA. Po wszystkie szczegóły odsyła do Świat Radio, gdzie poczyniliśmy test tej stacji. Jakbyś miał pytania w sprawie tego radia to napisz do mnie wiadomość prywatną.


  PRZEJDŹ NA FORUM