Różnica między LW a EFHW przy tej samej długości promiennika?
EFHW
[SP6NET napisał:](...) drutem nawojowym 1.5mm w emalii,linka o długości 42m z uziemieniem 4 Ohm, praktycznie w całym zakresie KF do4m WFS wynosi 2:1 ale nie ogarnia mi pasma 1.8MHz,w czym tkwi przyczyna? może ktoś mi podpowie,zmniejszałem długość linki o 5m i wydłużałem to praktycznie bez zmian.

Nie napisałeś jaki typ transformatora wykonałeś, ale moim zdaniem wyszła Ci jakaś odmiana sztucznego obciążenia. Może hybryda z anteną choć więcej w tym tego pierwszego, przypuszczam że rdzeń mocno się grzeje jak przyłożysz więcej mocy. Zmiana długości promiennika musi wywoływać zmiany po stronie zasilania.

Moja opinia jest też taka, rdzeń z materiału 43 ma za dużą przenikalność i słabo nadaje się na transformatory o dużym przełożeniu, a już na pewno nie na niskie pasma. Na 1,8MHz chyba najlepiej sprawuje się transformator (cewka) powietrzna.

No i na koniec. Proszę się nie obrażać, ale antena End Fed/Fuchsa jest anteną trudną. Nawet co do anteny LW niektóre istotne fakty nie są powszechnie znane, np to że zasadniczo nie jest to antena rezonansowa.

Ja polecam wertowanie internetu a potem eksperymenty na stole, z prostym sprzętem typu radio ustawione na 5W, SWR-miarka i sztuczne obciążenie 2-5kΩ.

[EDIT]Pięć postów wyżej zacytowano:
"Długość anteny powinna być dostosowana do częstotliwości pracy, a raczej długości fali λ,. Najkorzystniejsza jest długość odpowiadająca dokładnie wielokrotności λ,/2, czyli połówki fali, aby antena była w rezonansie. Dla podstawowych 5 pasm amatorskich można dobrać długość kompromisową spełniającą ten warunek."

Wyjątkowo mocno nie zgodzę się z tym cytatem z krążącego od dawna po sieci opracowania autorstwa SP5JNW na temat anten LW. Mam wrażenie, że autor nie wykazał się wystarczającym zgłębieniem tematu i właściwą interpretacją materiałów źródłowych.

Marcin






  PRZEJDŹ NA FORUM